29 Temmuz 2021 Perşembe 15:14
Radisson

Türkiye´de BioNTech/Pfizer koronavirüs aşısının kullanımına başlandı

Türkiye´de, BioNTech ve Pfizer firmalarının ürettiği COVID-19 aşısının kullanımına başlandı. Aşının ilk dozu Ankara´da uygulandı.

Dünya 2091 görüntüleme
2 Nisan 2021 Cuma

Sağlık Bakanlığı, şu ana kadar 2,8 milyon doz temin ettiği aşının miktarını bu ay içinde 4,5 milyon doza çıkarmayı hedefliyor.

Sinovac ve BioNTech firmaları tarafından üretilen aşıların ikisinin de bulunduğu hastanelerden randevu alanlara tercihleri soruluyor ve buna göre ilgili aşının birinci dozu uygulanıyor. Bu kapsamda Ankara Şehir Hastanesine gelen ve BioNTech firması tarafından üretilen aşının birinci dozunu yaptırmasının ardından bir süre hastanede bekletilen vatandaşlarda herhangi bir yan etki oluşmadı.

Aşının ilk dozunu yaptıran Adem Özsoy, aşı olduğu için mutlu olduğunu belirtti. Aşının ilk dozunu yaptıran bir diğer kişi Şenol Bulcan ise aşı programına göre hareket ettiklerini belirterek, "İnşallah herkes buna uyum sağlar. Bu hastalıktan bir an önce kurtulmanın yollarını arıyoruz. Büyüklerimizin yönlendirdiği şekilde bugün geldik, aşımızı olduk. Daha önce de COVID-19 geçirdim. Herkese geçmiş olsun diyorum. Ülkemizin ve dünyanın bir an önce bu illetten kurtulması gereken her şeyi yapmak zorundayız." diye konuştu.

Aşı Randevuları, mobil uygulama veya internet üzerinden oluşturulabildiği gibi telefonla da alınabiliyor. Öncelikli grupta olan vatandaşlar, ‘mhrs.gov.tr’ ve ‘enabiz.gov.tr’ siteleri ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız mobil uygulamaları üzerinden randevularını oluşturabiliyor. COVID-19 aşısı olacak vatandaşlar, mobil uygulama veya internetin yanı sıra "MHRS Alo 182" hattını arayarak kendilerine en yakın aile hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastanelerinden aşı randevularını alabiliyor.

Kaynak: AA

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel