15 Mayıs 2021 Cumartesi 23:57
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Körfez Yahudilerine matza desteği

Dünya 3233 görüntüleme
24 Mart 2021 Çarşamba

Körfez ülkelerindeki Yahudi cemaatlerini tek bir çatı altında toplamayı hedefleyen Körfez Yahudi Cemaatleri Birliği (The Association of Gulf Jewish Communities -AGJC), Pesah Bayramı öncesinde, matza tedariki için harekete geçti. Birlik, aralarında Suudi Arabistan’ın da bulunduğu Körfez ülkeleri için 300 kilo matza ithal etti.

Matza sevkiyatını organize eden Körfez Yahudi Cemaatleri Birliği, İsrail ile BAE ve Bahreyn’in geçtiğimiz yıl vardığı imzaladığı anlaşmalardan sonra, bu ülkelerde Yahudi yaşamının canlanması ile şubat ayında kurulmuştu. Suudi Arabistan, Katar, Umman ve Kuveyt’e de gönderilen matzalar, anlaşma imzalamayan Arap ülkelerinde de Yahudi toplulukların daha rahat hareket edebildiklerini gösteriyor. Bu ülkelerin Yahudi nüfusunun yüzlerle ifade edilebileceği belirtiliyor.

Birliğin lideri, Birleşik Arap Emirliklerinden Haham Elie Abadie, “Bu yıl Körfez'de Pesah Bayramına yönelik böyle bir talep görmek çok heyecan verici" dedi.

Haham Elie Abadie

Normalleşme anlaşmalarının ardından bu ülkelerde Yahudi kültürü ve dini yaşam gelişiyor. İsrailli turistlerin akınına uğrayan Birleşik Arap Emirliklerinin şu anda kaşerut kurallarına uygun hizmet veren restoranlara sahip.

Körfez Yahudi Cemaatleri Birliği ayrıca bölgede görev yapan Amerikan birliklerine de Pesah’a uygun yemek sağlayacak.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ