15 Mayıs 2021 Cumartesi 23:10
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

İsrail´de 23 Mart seçimlerine kısa süre kala ´Bibi´ye kapı göründü mü?´

Kilit isimler 4 parti üzerine yoğunlaşıyor

Elda SASUN Dünya 2919 görüntüleme
17 Mart 2021 Çarşamba

12 Mart tarihinde İsrail’in Globes Gazetesinde yayınlan ankete göre seçim sonucunda partilerin alması muhtemel sonuçlar şöyle: Netanyahu ve Likud 29, Yeş Atid ve Yair Lapid 19, Yamina ve Naftali Bennett 12,Tikva Hadasha ve Gideon Sa’ar 10.

Hafta sonunda, seçimlere sekiz gün kala, İsrail Başbakanı Netanyahu karşıtı protestolar 38. haftasında devam etti. Cumartesi akşamı Tel Aviv ve Hayfa sokaklarında yer alan protestolarda “İsrail'in en uzun süre hizmet veren başbakanı Binyamin Bibi Netanyahu nihayet kapı dışarı edilebilecek mi?” sorusu gündemdeydi.
İsrail siyasetinde her an sürprizler olabilirken, seçimlerin arifesinde Likud Partisinin sandıklarda zayıfladığı haberleri de medyada yer alıyor. Anketler, Likud partisinin ön sırada yer almasına rağmen sadece 29 sandalye alabileceğini iddia ediyor.
Netanyahu kendisini İsrail'i uluslararası sahnede uygun bir şekilde temsil edebilen ve İsrail'in güvenlik ihtiyaçlarının savunulmasına çalışan tek lider olarak tanıtıyor.  Anketler, Likud partisinin muhtemelen en fazla sandalyeyi kazanacağını gösterirken (120'den 29'u), 61 sandalyeli çoğunluğu elde etmek için bir koalisyonu oluşturabileceği henüz belli değil.
Diğer taraftan, Bibi'nin küresel liderlik sicili, salgının ekonomik sarsıntılarıyla mücadele eden İsrail halkıyla daha az yankılanıyor. İsrail, sadece birkaç hafta içinde 800 bin kişinin işini kaybettiği ve işsizliğin şaşırtıcı bir şekilde yüzde 24'e yükseldiği en karanlık günlerin ötesinde olmasına rağmen, ekonomistler ülkenin ekonomik iyileşmesinin birkaç yıl alacağını belirtiyor.

Bu arada, Yeş Atid Partisi lideri Yair Lapid, sandıklarda hız kazanıyor. Anketler, Lapid’in yaklaşık 20 sandalyeye ulaşacağını gösteriyor. 2012'de sosyal adalete, ekonomik eşitsizliğe ve ultra-Ortodoksların İsrail'in siyasi yaşamındaki etkisine odaklanan, eski gazeteci ve televizyon sunucusu Lapid'in basit bir mesajı var: İsrail siyasetine ‘Shifiut’ aklıselimi geri getirmek. Yair Lapid, Netanyahu'nun iktidarı elinde tutması durumunda İsrail'in demokrasi olmaktan çıkacağını vurguluyor.
Eski bir Netanyahu koruyucusu olan Yamina lideri Naftali Bennett, Bibi karşıtı bir koalisyona veya Netanyahu liderliğindeki bir koalisyona da girebilir. İsrail parlamentosu Knesset'te çoğunluğa ulaşmak isteyen partinin, sağcı Yamina’nın (öngörülen 11-12 sandalye) desteğine ihtiyacı olacak.
Netanyahu’nun geçmiş yıllardaki müttefiki Gideon Sa’ar liderliğindeki sağcı Tikva Hadasha Partisi, eski Bibi müttefiklerini kendine çekerek, Likud karşıtı sinyali verdi. 
Bununla birlikte, son anketler Gideon Sa'ar'ın popülaritesinin azaldığını ve dolayısıyla uygulanabilir bir koalisyon kurma yolunda çalışması gerektiğini gösteriyor.

Sa’ar'ın partisinde yer alan eski Başbakan Menahem Begin'in oğlu Benny Begin mevcut seçim kampanyasında durumu şöyle anlatıyor: “Başkan olarak Netanyahu'yu destekleyenler tarafından ankete katılanların tahmin ettiği koltuk sayısı ile kurulacak hükümet 50'ye ulaşmıyor.” Begin, Başbakan’ın davranışını sert bir şekilde eleştirerek, “Netanyahu 15 yıldır başbakanlık yapıyor. Halktan dört yıl daha iktidarda kalmak için destek istiyor. Böylece halkı 19 yıl yönetecek. Bu bir saplantı haline gelmiş durumda” dedi. Ona göre, mevcut hükümette, Netanyahu “Gantz'ı aldatmak, Gantz'dan kurtulmak için elinden geleni yaptı ve sonuçta, dördüncü kez seçim oldu.”
Netanyahu kampanyasının ana noktası ise pandemi yönetimindeki aşılama başarısı ve Arap ülkeleri ile yapılan yeni anlaşmalar. Başbakan'ın dünyanın en hızlı aşı dağıtımını gerçekleştirmesi ve şu anda nüfusun yüzde 60'ına aşılanmış olması, milyonlarca doz Pfizer-BioNTech aşısını güvence altına alan güçlü rekoru, İsrail’i diğer ülkelerden öne çıkartıyor. Bu durum Danimarka, Avusturya, Macaristan ve Çekya gibi Avrupa devletlerinin yardım için İsrail'e başvurmasına neden oldu.  Ancak siyasi muhalifleri, ülkedeki ekonomik durgunluğun, yüksek işsizlik oranının ve Bibi'nin ultra-Ortodoks siyasi müttefiklerine saygı duyduğunu gösteren salgınla ilgili karışık mesajların artık değişime her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunun işaretleri olduğunu vurguluyorlar.
Diğer taraftan Nethanyahu’nun yolsuzluk davası, ülkedeki yargı adaleti ve demokrasi alanlarındaki tavrı adına protestolar devam ediyor. Bibi, kendisini hapse gönderebilecek bir yolsuzluk davasıyla karşı karşıya kalırken, eleştirmenler Bibi'nin, görevdeki bir başbakanın yargılanmasını engelleyecek geriye dönük bir yasayı geçirebilmek için hala başta kalma konusunda çaresiz olduğunu savunuyor.

Sonuç olarak, acaba İsrail'e bir zamanlar egemen olan sol partiler birliği efsane parti İşçi Partisi neredeyse yok olmuşken, yaklaşan siyasi savaş sadece sağda mı gerçekleşecek?

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ