1 Aralık 2021 Çarşamba 08:46

2021 Oscar Ödüllerinde dikkat çeken adaylıklar

Yahudi asıllı senarist Herman Mankiewicz´yi anlatan siyah beyaz ´Mank´ filmi Oscar adayları listesinin başını çekiyor.

Dünya 1850 görüntüleme
16 Mart 2021 Salı

‘Mank’, en iyi film de dahil olmak üzere Netflix'in toplam adaylıklarının neredeyse yarısı olan 10 Oscar ödülü adaylığı kazandı. Netflix ayrıca ‘The Trial of the Chicago 7’ ile 6 adaylık kazandı.

Amazon Prime’ın adaylıkları ise ‘One Night in Miami’ ve Sacha Baron Cohen’in senaryosunu yazıp başrolünü oynadığı ‘Borat Subsequent Moviefilm’ filmleri oldu.

Ödüller 25 Nisan'da törenle takdim edilecek.

Dikkat çeken adaylıklar:

Yönetmenliğini görsel efekt ve sinematografi tarzıyla ünlü David Fincher'ın yaptığı Netflix yapımı ‘Mank’ filmi, en iyi yönetmen ve film dahil 10 ayrı dalda aday gösterildi. Siyah beyaz çekilen filmin senaryosunu 2003 yılında hayatını kaybeden David Fincher'ın babası Jack Fincher yazmıştı. Yapımın başrolünde oynayan aktör Gary Oldman da Yahudi asıllı senarist Herman Mankiewicz’nin hayatını yansıttığı rolü ile en iyi erkek oyuncu dalında Oscar için yarışacak.

‘Mank’, Mankiewicz'in ‘Yurttaş Kane’ filmini yazmasının ve filmin başarısının ardından yaptığı işin övgüsünü almaya çalışmasının hikayesine odaklanıyor.

Yahudi asıllı Sacha Baron Cohen, ‘The Trial of the Chicago 7’da Yahudi asıllı aktivist Abbie Hoffman rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında aday gösterilirken, Borat filminin devamı olan ‘Borat Subsequent Moviefilm’ ile en iyi uyarlanmış senaryo dalında aday gösterildi.

Sacha Baron Cohen Abbie Hoffman rolüyle The Trial of Chicago 7 setinde

‘The Trial of the Chicago 7’ Yahudi asıllı yazar-yönetmen Aaron Sorkin'in en iyi orijinal senaryosu da dahil olmak üzere altı dalda aday gösterildi.

En iyi belgesel dalında aday gösterilen, Barack Obama ve Michelle Obama'nın yapımcılığını üstlendiği Netflix belgeseli ‘Crip Camp’, 1971 yazında New York'un kuzeyindeki Camp Jened'e katılan (Yahudi aktivist Judy Heumann da dahil olmak üzere) engelli gençlerin hikayesini anlatıyor.

Adaylıkların ardından Heumann Twitter’dan yaptığı paylaşımda, "Bu yılı, Oscar'ın tüm engelli insanlar için erişilebilir olduğu birçok yılın ilki yapın" dedi.

İsrail yapımı ‘White Eye’ en iyi aksiyonlu kısa film kategorisinde adaylık kazandı.

Yahudi asıllı söz yazarı Diane Warren, Sophia Loren’in Holokost filmi ‘The Life Ahead’ için ‘Io sì (Görüldü)’ şarkısıyla aday gösterildi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental