23 Ekim 2021 Cumartesi 01:59
Op Dr Mücteba Gündüz

Alman Yahudileri saldırıya uğrayan Müslüman restoranını iflastan kurtardı

Alman Yahudileri, bir neo-Nazi´nin saldırısına hedef olan Halle kebap restoranının iflasını önlemek için 40 bin dolar topladı.

Dünya 2757 görüntüleme
15 Mart 2021 Pazartesi

Almanya Yahudi Öğrenci Birliği, kardeşiyle dükkân sahibi olan İsmet Tekin'e yardım etmek için geçen yıl bir GoFundMe kampanyası başlattı. Kampanyada bu zamana kadar 40 bin dolar toplandı.

2019’da Yom Kipur’da bir neo-Nazi’nin sinagoga girememesi sonrası restoranda bir kadını öldürmesi ve ardından COVID-19 salgınından dolayı Tekin’in işi büyük kayıplara uğramıştı. Satışlardaki düşüş nedeniyle Tekin’in Halle kebap restoranı iflasın eşiğindeydi.

Tekin saldırı sırasında yaralanmadığı için restoran, Mağdurlara Tazminat Yasası kapsamında yardım almaya uygun görülmemişti.

Saldırganın restoranı Müslümanlara ait olduğu için hedef aldığını söylediği bildirilmişti. Saldırgan ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Deutsche Welle medya kuruluşu (DW), Tekin ve ortağının artık restoranı yenilemek için yeterli paraya sahip olduğunu bildirdi. Tekin ve ortağı Almanya’da pandemi nedeniyle kapalı olan yemek yerleri yeniden açıldığında restoranı büyütmeyi düşünüyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel