15 Nisan 2021 Perşembe 13:20
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

“Zarlar kimin elinde?”

Purim Bayramı deyince kostümler giydiğimiz, partiler düzenlediğimiz ve kalabalık olarak bir araya geldiğimiz coşkulu kutlamalar aklımıza gelir. Diğer bayramları kutladığımız gibi Purim´i de farklı bir şekilde kutlayacağımızın bilinciyle Ortaköy Ets Ahayim Sinagogu geleneksel Purim faaliyetini her yaşa uygun bir şekilde planlandı.

Toplum 1236 görüntüleme
3 Mart 2021 Çarşamba

Rakel Meşulam

Ortaköy Ets Ahayim Sinagogu olarak 2009-2014 doğumlu 750 çocuğa Purim’e özel Mişloah paketleri gönderildi.

Pandemi nedeniyle Zoom’da gerçekleştirilen Purim eğlencesinde tüm cemaat bütünleşti. 25 Şubat Perşembe akşamı, bayramımızın varlığını toplumumuzun her bireyine hissettiren Zoom üzerinden canlı yayınla gerçekleştirilen Purim kutlaması yüksek katılımla izleyenlerin büyük beğenisini ve takdirini kazandı.

 

Özellikle çocuklara özel hazırlanan program, Rav Naftali Haleva’nın konuşması ile başladı. Ardından Güray Görkem, Utku Akdoğan ve Deniz Soluklu Evren tarafından kukla tiyatrosu, masal dinletisi ve illüzyon gösterisi gerçekleşti.

Ardından Megilat Ester’in okunuşunu duymak için Ortaköy Ets Ahayim’e canlı olarak bağlanıldı. Hazan Albi Abuaf tarafından okunan Megila sırasında Aman’ın ismi geçtiğinde geleneksel olarak sesler çıkaran çocuklar neşeli dakikalar geçirdi. Megilat Ester okunuşu sonrası Mişloah Manot paketlerini alan 2009-2014 doğumlu çocuklara hitaben hediyeler verildi. Ardından Sami Levi’nin şarkıları ile coşkulu anlar yaşandı. Gecenin en eğlenceli dakikaları Geveze Jozi Zalma’nın sunumu ile oynanan Bingo’ydu. Hoşça geçen oyunda birinci çinko yapan kişiye Good Drink’ten kokteyl kiti, ikinci çinkoyu yapana kristal iksir ve Bingo yapan kişiye de Alef kuyumculuğun sponsor olduğu hediyeler veridi.

Oyun sonrasında Ortaköy Sinagogu Haham Akaal konuşmasında Purim etkinliğinin duyurusunda yazılı olan slogan hakkında konuştu: “Zarlar kimin elinde?”

Megilat Ester’de Tanrı’nın isminin geçmediğini ve buna bağlantılı olarak hikâyenin içinde görmek istersek Tanrı’nın varlığını fark edebileceğimizi belirtti. Tanrı hayatın gündelik çalışmalarımızın içinde vardır. Hepimizin yapması gereken seçimler vardır. Ancak, seçimizi yaptıktan sonra gerçekleşenler artık bize bağlı değillerdir. Purim bizlere Tanrı’nın tam kontrolde olduğunu gösterir. Her ne kadar sahnenin arkasında kalsa da mucizelerin gösterişi olmadan, insanı seçimiyle kesin sonuç arasındaki boşlukta evrenin hakimi yine de söz sahibi olacaktı. Purim kelime anlamı ve unutmamız gereken en önemli nokta, “zarlar kimin elinde?”

Purim mesajının ardından Behzat Gerçeker ve Enbe Orkestrasının verdiği konser, müthiş bir performansla seyircileri hayran bıraktı. 4,5 saatlik organizasyon sayesinde büyükten küçüğe herkes, tüm cemaat, birlik ve beraberlik sayesinde Purim Bayramını, tüm zorluklara rağmen, her sene olduğu gibi coşkulu bir şekilde kutladı.

Başkan Alber Elvaşvili konuşmasında, olağanüstü durumda bu Purim organizasyonun düzenlenmesinde tüm emeği geçenleri, her bayramda olduğu gibi bayram kutlamalarını organize eden Sinagogun Haham Akaali Rav Naftali Haleva olmak üzere, Cem Hakko ve ekibine, Jozi Zalma’ya, sesiyle bayramımıza neşe katan Sami Levi, Behzat Gerçeker ve Enbe Orkestrasına, organizasyonda Anna Hulli Eskinazi, Berrin Yaeş, İzzet Yaeş, Leyla Haleva ve çocuklara gönderilen Mişloah Manot paketlerinde özveri ile çalışan Izak Haleva, Marsel Haleva, Reyna Haleva’ya, programa katılarak bayram neşesine ortak olan tüm çocuklara, ailelere ve büyükten küçüğe herkese teşekkürlerini iletti. Daha nice bayramlarımızı aynı coşku ve birlik beraberliğimizle kutlama temennisinde bulundu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ