16 Nisan 2021 Cuma 14:57
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

İsrail yapımı minyatür uydu Dünya yörüngesine bırakıldı

Tel Aviv Üniversitesi personeli ve öğrencileri tarafından yapılan bir nano uydu, cumartesi günü Dünya´nın yörüngesine bırakıldı.

Dünya 963 görüntüleme
22 Şubat 2021 Pazartesi

TAU-SAT1 adlı nano uydu, bir İsrail üniversitesi tarafından bağımsız olarak geliştirilen, monte edilen ve test edilen türünün ilk örneği oldu. Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) astronotları onu dünya yörüngesine fırlattı.

TAU-SAT1’in geliştirilmesi yaklaşık dört ay önce tamamlandı ve ISS’ye gönderilmeden önce Japon uzay ajansı JAXA tarafından ileri testlerden geçirildi. Uydu yörüngedeyken, Dünya etrafındaki kozmik radyasyonun ölçümü de dahil olmak üzere birkaç deney yapacak.

Porter Çevre Çalışmaları Departmanı Başkanı Colin Price, "Tel Aviv Üniversitesi için büyük bir gün. Şimdi, ‘Yeni Uzay’ adlı Sivil Uzay Devrimi’ne katıldık. ‘Yeni Uzay’, ‘Eski Uzay'dan farklı olarak, artık yalnızca büyük bütçeli dev şirketlerin ve büyük mühendislik ekiplerinin uydu inşa edip fırlatabildiği bir yer değil’’ dedi.

Tel Aviv Üniversitesi’nin Nanouydular Merkezi Direktörü Meir Ariel, TAU-SAT1’in misyonu hakkında şunları belirtti: "Uzayda hareket eden ve güneşin kozmik radyasyonundan kaynaklanan yüksek enerjili parçacıkların olduğunu biliyoruz. Bilimsel görevimiz bu radyasyonu izlemek ve bu parçacıkların akışını ölçmektir. Uzayın sadece insanlar için değil elektronik sistemler için de düşmanca bir ortam olduğu anlaşılmalıdır. Bu parçacıklar uzayda astronotlara veya elektronik ekipmana çarptığında, önemli hasara neden olabilirler. Uydumuz tarafından toplanan bilimsel bilgiler, astronotlar ve uzay sistemleri için koruyucu araçların tasarlanmasını sağlayacaktır. "

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ