28 Şubat 2021 Pazar 06:10
vakko
vakko

Fas antisemitizmle mücadeleyi destekleyen 2. Arap ülkesi oldu

Dünya 1685 görüntüleme
20 Ocak 2021 Çarşamba

Faslı bir kurumun, hükümetin desteğiyle, antisemitizm ve anti-Siyonizm’le mücadele kapsamında ABD Dışişleri Bakanlığı ile imzaladığı anlaşma, Ortadoğu'da bu kapsamda yapılan ikinci anlaşma oldu. 

Mimouna Derneği Başkanı El Mehdi Boudra ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Antisemitizmle Mücadele Elçisi Elan Carr tarafından cuma günü imzalanan anlaşma, Trump Yönetimi'nin İbrahim Anlaşmalarıyla (Abraham Accords), sadece Arap ülkelerinin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesini değil ayrıca Araplar arasında Siyonizm’in kabulünü de hedeflediklerini işaret ediyor.

Çerçeve anlaşması, ‘Siyonizm karşıtlığı ve İsrail Devletinin meşru kılınması' ile ‘İslamofobi dahil olmak üzere diğer tüm hoşgörüsüzlük ve nefret suçlarıyla mücadeleye yönelik en iyi uygulamaları paylaşmak ve desteklemek için', tarafların birlikte çalışma niyetinde olduklarını gösteriyor.

Benzer bir anlaşma, Carr ile Bahreynli bir kurum arasında ekim ayında imzalanmıştı. İki anlaşmada da, imza kuruluşları hükümet organları olmamasına karşın kraliyet ailesinin onayına sahip. Mimouna Derneği, ülkenin Yahudi mirasını korumaya çalışan Müslümanlar 2007 yılında Fas’ta kuruldu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU