15 Nisan 2021 Perşembe 04:34
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

İstanbul´da görevli Polonyalı diplomat, yüzlerce Yahudi´yi Holokost´tan kurtardı

Dünya 3340 görüntüleme
23 Aralık 2020 Çarşamba

İsrail medyasında geçtiğimiz hafta yer alan bir haber, II. Dünya Savaşı sırasında Türkiye'de görev yapan Polonyalı bir diplomatın, Nazilerden kaçan yüzlerce Yahudi mülteci için kendilerini Hristiyan olarak tanımlayan sahte sertifikalar düzenleyerek, kurtulmalarına yardımcı olduğu gerçeğini ortaya çıkardı.

O zamanlar İstanbul'da bir konsolos olarak görev yapan Wojciech Rychlewicz, belgeleri Avrupalı mültecilere ücretsiz olarak sağlamış. İsrail Hayom gazetesi, Avrupa muhabiri Eldad Beck'in haberine göre bu belgelere sahip kişiler daha sonra, Yahudi mültecilerin ülkeye girişini engelleyen, mülteci politikası uygulayan ülkelerden vize alabildi.

Beck, 1964 yılında hayatını kaybeden Rychlewicz'in, Holokost döneminde Yahudileri kurtarmak için kendi hayatlarını riske atan, Yahudi olmayanlara verilen Uluslararası Dürüst unvanı ile tanınmadığını ve Rychlewicz hakkında daha önce haber yapılmadığını belirtti.  

Los Angeles’da yaşayan Yahudi doktor Bob Meth, Rychlewicz'in eylemlerinin belgelenmesindeki kilit isim oldu. Meth'in büyükbabası Szymon (Simon) Wang, sahte sertifikalardan birini kullanarak Brezilya vizesi almış. Sertifikalarda, tüm ailesiyle birlikte Simon'ın “Katolik bir ailede doğmuş bir Katolik '' olduğu belirtilmiş. Simon'un erkek kardeşi ile ailesi İstanbul'a gelmişler.

Rapora göre Rychlewicz, eylemlerinin duyurulması ve tanınması için hiçbir zaman başvuruda bulunmamış. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ