21 Haziran 2021 Pazartesi 04:04
Mett Hotel
Mett Hotel

İsrail Fas ile normalleşme anlaşması yaptı

ABD Başkanı Donald Trump´ın duyurduğu habere göre İsrail ve Fas diplomatik ilişkiler kurma konusunda anlaştılar. Fas; BAE, Bahreyn ve Sudan´dan sonra dört ay içinde İsrail ile ilişkilerini normalleştiren dördüncü Arap ülkesi oldu.

Dünya 2256 görüntüleme
11 Aralık 2020 Cuma

İsrail Başbakanı Netanyahu yaptığı açıklamada, İsrail ve Fas'ın 2002 yılında kapatılan ekonomik irtibat bürolarını yeniden açmak, büyükelçi atamak ve doğrudan uçuşları başlatmak için hızlı bir şekilde çalışmayı planladıklarını belirtti.

Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada, "İsrail ve Fas Krallığı diplomatik ilişkiler açısından anlaşmaya vardılar. Bu Ortadoğu barışı için büyük bir atılım" ifadelerini kullandı. Buna ek olarak Trump, tartışmalı bir bölge olan Batı Sahra üzerindeki Fas egemenliğini tanıyan bir bildiri imzaladığını açıkladı. Trump, "Fas’ın ciddi, güvenilir ve gerçekçi özerklik önerisi, kalıcı barış ve refah için adil ve kalıcı bir çözümün temelidir. Fas, ABD’yi 1777'de tanıdı. Bu nedenle, Batı Sahra üzerindeki egemenliklerini tanımamız uygun," dedi.

Trump yönetimi, iki ülke arasındaki bağların kurulmasını son haftalarda ana hedef olarak belirledi. Beyaz Saray Danışmanı Jared Kushner, normalleşmenin "Dört yıllık çok sıkı çalışmanın ve yoğun diplomasinin ardından geldiğini" belirtti. ABD dışında hiçbir BM üye devleti Batı Sahra'yı Fas'ın bir parçası olarak tanımıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR