25 Ocak 2021 Pazartesi 00:36
2n14

Hüsnü Mahalli´nin yeni kitabına büyük tepki

Gazeteci Hüsnü Mahalli´nin yeni kitabında Holokost´u inkâr eden ve çarpıtan ifadelere yer vermesi, başta Türk Yahudi Toplumu olmak üzere sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Toplum 4299 görüntüleme 1 yorum
26 Kasım 2020 Perşembe

Hüsnü Mahalli, Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından basılan ‘Filistin Benimdir- Ortadoğu’nun Kanlı Tarihi’ adlı kitabında İsrail’e karşı direnişe katılan Filistinli bir genci ve annesine yazdığı mektubu anlatıyor. Ancak, Mahalli’nin isim vermeden, başka araştırmacıların – başka yazarların görüşleri altında gaz odalarının olmadığına, Holokost’un Filistin topraklarındaki Yahudilerin desteğiyle gerçekleştiğine, bilinen gerçeklerin doğru olmadığına yönelik ifadeleri tepkilere neden oldu.

 Kitabın içinde yer alan, tepkilere neden olan ifadelerin başında şu paragraf geldi:

“Birçok yazar ve tarihçiye göre soykırım denilen yalan ya da abartı işte bu olaylardan sonra ortaya atılıyor. Almanya’da kalan Yahudilere baskı uygulama yetkisini bizzat Siyonistler Nazilere vermiştir. Yahudiler savaş esnasında toplama kamplarına alınmış, çalıştırılmış hatta kötü muamele görmüştür. Ancak soykırım yalanının temelini oluşturan gaz odaları, birçok araştırmacıya göre var olmamış, gaz odası olarak bilinen yerlerin, tifüs hastalığına yakalanan Yahudileri iyileştirilmesi için kurulan revirler olduğu sonradan ortaya çıkmıştır. Zira o sıralar kamplarda dehşetli bir şekilde tifüs salgını olmuş ve bu salgın sonucu Nazi SS subayları verdikleri emirler Ziklon-B gazları getirtmişlerdir. Ziklon-B gazı hidrosiyenik bir gaz olup tifüs hastalığı için kullanılır. Hatta o yıllar için toplama kamplarına Naziler tarafından asılmış bir afişte aynen şöyle yazıyordu: Tek bir bit sizi öldürür.”

Bir diğer paragrafta da fırınlarla ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Fırınlar ise apayrı bir tartışma konusu olmuştur. Naziler tifüsten ölenler yaşayanlara hastalık bulaştırmasın diye cesetlerini fırınlarda yakmışlardır.”

Türk Yahudi Toplumu Twitter’dan Kırmızı Kedi Yayınevi’nin kitap reklamını alıntılayarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Twitter kullanıcılarından da tepkiler gecikmedi:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU