26 Ocak 2021 Salı 14:35
2n14

Biden´ın dışişleri bakanı Anthony Blinken

ABD´nin yeni seçilen başkanı Biden, uzun bir süre dışişlerinde danışmanlık yapan Anthony Blinken´ı, dışişleri bakanı olarak atamaya hazırlanıyor. Biden´ın kabinesinde Yahudi asıllı isimler de dikkat çekiyor.

Dünya 2646 görüntüleme
25 Kasım 2020 Çarşamba

Biden’ın Beyaz Saray Genel Sekreteri olarak seçtiği Ron Klain, önümüzdeki günlerde yeni kabinede yer alacak bakanların isimlerinin açıklanacağını duyurdu. Klain, Trump yönetiminin koyduğu engellere rağmen önümüzdeki ocak ayında pandemi şartlarına uygun olarak gerçekleşecek yemin töreni için hazırlık yaptıklarını da belirtti.

Bloomberg’e göre Biden, dışişleri bakanı olarak Obama döneminde Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı olan Anthony Blinken’ı aday gösterdi. Blinken Obama hükümetinde dışişleri bakan yardımcısı olarak da görev almıştı. Yahudi ve bir Holokost Kurtulanının üvey oğlu olan Blinken gelecek yönetimin İsrail’in güvenliği konusundaki hassasiyetinin altını çizdi. İsrail’in askeri gücü açısından Birleşik Arap Emirliklerine ağır silah satma anlaşmasını gözden geçireceklerini dile getirdi.

Blinken daha önceleri verdiği demeçte, Biden için, “Başkan yardımcısının uzun politik yaşamında İsrail’i desteklemesinin ve güvenliğinin sağlanmasının temeli Holokost’tan alınan derslerdir” demişti.

İsrail’in Washington eski Büyükelçisi Michael Oren de bu sözleri onaylarken Biden’ın İsrail’in gerçek dostu olduğunu dile getirdi. Filistin kökenli Kongre Üyesi Rashida Tlaib’in bu habere cevabı Biden’ın onun İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu ve politikalarını eleştirmesini engellememesini ümit ettiği şeklinde oldu.

Blinken'ın göreve başlayabilmesi için Senato'nun onayı gerekiyor.

Janet Yellen ABD'nin ilk kadın hazine bakanı olabilir

Amerikan basınına göre ABD Merkez Bankası (FED) eski Başkanı Janet Yellen, yeni kabinede hazine bakanlığı görevini üstelenebilir. Bu atamanın gerçekleşmesi halinde Yellen, tarihte bu göreve gelen ilk kadın olacak. Tecrübeli bir ekonomist ve istihdam piyasası konusunda uzman olan Yellen, 2014'te de FED'in ilk kadın başkanı olmuştu.

Yahudi asıllı Latin Amerikalı Mayorkas iç güvenlik bakanlığına aday

Biden, Yahudi asıllı Latin Amerikalı Alejandro Mayorkas´ı iç güvenlik bakanı olarak seçti.

Biden yaptığı duyuruda, “Alejandro Mayorkas, iç güvenlik bakanı olarak hizmet vermeye aday gösterilen ilk Latin Amerikalı ve göçmendir. Özel sektörde ulusal olarak tanınan bir avukat olarak 30 yıllık kariyere sahip” açıklamasında bulundu.

Kübalı Yahudi bir baba ve Romen Yahudi bir annenin çocuğu olarak Küba’da dünyaya gelen Mayorkas’ın annesi Holokost'tan sağ kurtulanlar arasındaydı. Ebeveynleri evlendikten sonra Küba'ya, oradan da devrim sonrasında ABD'ye taşınan Mayorkas, "Çok genç yaşta bana aşılanan güvenlik eksikliği duygusuyla büyüdüm” ifadeleri kullandı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU