21 Haziran 2021 Pazartesi 03:14
Mett Hotel
Mett Hotel

İsrail diplomatik heyeti Sudan’ı ziyaret etti

ABD, Sudan’ı terörist ülkeler listesinden çıkarmaya hazırlanırken, Radio-Kan çarşamba günü İsrail’den diplomatik bir heyetin Sudan’a sürpriz bir ziyaret yaptığını bildirdi.

Dünya 1551 görüntüleme
22 Ekim 2020 Perşembe

Aynı saatlerde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Sudan için Washington’da yoğun olarak çalışma yürütüldüğünü açıkladı.

İsrailli heyetin Sudan’ı ziyaret amacı ise iki ülke arasında resmi ilişkileri başlatmak için gerekli ön hazırlıkları yapmak.

Normalleşme konusunda Sudan yönetimi daha evvel İsrail’e yeşil ışık yakmıştı. İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen de Channel 13 Haber Kanalı’na bir açıklama yapmış, İsrail’in Sudan’la normalleşmeye her zamankinden çok daha yakın olduğunu belirtmişti.

Sürpriz ziyaret haberini veren Radio Kan daha fazla detay vermedi. Başbakan Netanyahu’nun basın ofisi de habere yorum yapmaktan kaçındı. Ancak ABD seçimleri öncesi Donald Trump Hükümeti’nin üçüncü bir Arap ülkesinin daha İsrail ile barış yapacağını açıklayacağı İsrailli Bakan Ofir Akunis tarafından satır aralarında açıklandı. İsrail ordu radyosu Galei Zahal’a konuşan Akunis şöyle konuştu: “3 Kasım ABD seçimleri öncesi sürpriz bir Ortadoğu gelişmesinin anons edileceği konusunda sağlam kaynaklardan edindiğimi bilgiler var.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR