23 Ekim 2021 Cumartesi 02:13
Op Dr Mücteba Gündüz

Twitter da artık Holokost’u inkâr eden paylaşımları yasaklayacak

Twitter sözcüsü Holokost da dahil olmak üzere şiddet eylemlerini “inkar eden ya da gerçek anlamından saptıran” paylaşımların Twitter’da yasaklanacağını açıkladı.

Dünya 1487 görüntüleme
21 Ekim 2020 Çarşamba

Twitter bu hafta Holokost inkârını yasaklayan ikinci sosyal medya ağı oldu. Kurucusu Mark Zuckerberg’in Holokost inkârına serbest konuşma özgürlüğü adına müsaade edilmesi gerektiğini söylemesinden iki sene sonra Facebook, geçtiğimiz hafta Holokost’u inkâr eden ya da gerçek anlamından saptıran paylaşımları yasaklayacağını duyurmuştu. 

Twitter sözcüsü açıklamasında, “Antisemitizmi şiddetle kınıyoruz. Nefret içeren davranış ve söylemlerin platformumuzda kesinlikle yeri yoktur. Ayrıca, ‘şiddeti yüceltme’yi önlemek için yürürlüğe koyduğumuz çok sıkı bir politikamız da bulunuyor. Bu politikamızla Holokost da dahil olmak üzere tarihte gerçekleşmiş olan şiddet eylemlerini ve soykırımları yücelten ya da öven içeriklere karşı yaptırımlar getiriyoruz” dedi.

Facebook ve Twitter’ın bu atılımları, ABD’de başkanlık seçimlerinin hemen öncesinde sosyal medya ağlarının nefret ifadeleri içeren içerikleri engellemek için bir dizi sert önlem aldığı bir zamana denk geldi. Aktivistler sosyal medya şirketlerine nefret dolu içeriklerle, yanlış bilgi ve haberlerle mücadele için daha çok çalışma çağrısında bulunuyor. Facebook ayrıca QAnon komplo teorisi ile ilgili içeriklerin yanı sıra nefret söylemleri içeren, Yahudilerin dünyayı kontrol ettiğini söyleyen içerikler de dahil birçok içeriği yasakladı.  YouTube da benzer şekilde QAnon içeriklerini yasaklarken, Twitter geçtiğimiz yaz binlerce QAnon hesabını platformdan attı.

Twitter son zamanlarda dezenformasyona karşı özellikle sert bir tavır aldı. Başkan Trump’ın attığı yanlış bilgi paylaşan, şiddet içeriği ya da komplo teorisi içeren tweet’lere uyarı notu iliştirmesi bunun önemli bir göstergesi oldu. Sosyal ağ platformu ayrıca ABD Başkan adayı Joe Biden’la ilgili New York Post’ta yayınlanan doğrulanmamış bir makaleyi içeren paylaşımı da uyarı notu eklemeden engelledi. 

**

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel