21 Haziran 2021 Pazartesi 04:22
Mett Hotel
Mett Hotel

Arap sosyal medyası İsrail’le normalleşme konusunda eleştirici

Pazar günü İsrail hükümeti tarafından yayınlanan bir rapora göre, Arap dünyasında sosyal medyadaki paylaşımların büyük çoğunluğu İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’le normalleşme anlaşması konusunda olumsuz.

Dünya 1396 görüntüleme
14 Ekim 2020 Çarşamba

İsrail Stratejik İlişkiler Bakanlığı tarafından yaptırılan bir araştırmanın sonuçlarına dayanan dokuz sayfalık rapora göre, Arap sosyal medya kullanıcılarının yüzde 81’inin İbrahim Anlaşması ile ilgili yorumları olumsuzken, yüzde 8’i aşırı olumsuz. Olumlu yorumların oranı ise yalnızca yüzde 5. 

Ağustos ortası ile eylül ortasında gerçekleştirilen araştırma, İsrail-BAE anlaşması ile ilgili olarak Arap dünyası tarafından yapılan sosyal medya paylaşımlarının neredeyse yarısının (yüzde 45) bu anlaşmayı ‘vatan hainliği’ olarak gördüğünü ortaya koydu. 

Bakanlığın açıklamasına göre, sosyal paylaşımların yüzde 27’sinde BAE’nin “Siyonistlerle etkileşime girmesi nedeniyle” hayıflanma varken, yüzde 10’u ülkeyi ‘riyakarlıkla’ suçluyor; yüzde 5’inde ise anlaşma Abu Dabi’nin Amerikan çıkarlarına kendini teslim etmesi olarak görülüyor. Azınlıkta olan normalleşme lehinde yorumlarda anlaşmanın güvenlik (yüzde 61), ekonomik fizibilite (yüzde 33) açısından avantajları öne çıkarılıyor. 

İsrail Dış Stratejik İlişkiler Bakanı Orit Farkash-Hacohen (Mavi - Beyaz İttifakı) araştırma sonuçlarının, Arap dünyasındaki barış karşıtı kampların anlaşmalara karşı olumsuz söylemler yaratmaya yönelik organize girişimlerinin altını çizdiğini belirtti. Hacohen, “Boykotlardan ziyade diyalog ve işbirliğinin komşularımızla barışa ulaşmanın aracı olacağına inanıyoruz” dedi.

Bakanlığa göre, İsrail’le normalleşme konusunda olumlu paylaşımlar yapan Arap sosyal medya kullanıcılarının çoğu Irak kökenli ve açık bir şekilde kendi ülkelerinin BAE ve Bahreyn’i örnek almasını umduklarını dile getiriyor. 

Bakanlık, “İsrail’e yönelik algıyı değiştirmek için” daha dengeli ve güvenilir bilgilerin paylaşılmasını sağlayacak, Arap dünyasına odaklı bir online kampanya başlatmayı önerdi.  

**

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR