21 Ekim 2020 Çarşamba 10:23

Almanya, Yahudilerin güvenliği için 26 milyon dolar daha harcayacak

Yahudi liderleri antisemitizmin artmaya başladığı yönündeki endişelerini dile getirince, Almanya hükümeti, ülkedeki Yahudi çatı kuruluşuna güvenlik masrafları için fazladan 26 milyon dolar daha vermeyi taahhüt etti.

Dünya 493 görüntüleme
23 Eylül 2020 Çarşamba

Almanya’nın kararı, geçtiğimiz yıl Yom Kipur günü Halle şehrindeki sinagogda yaşanan ve iki kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan bir sene sonra geldi. Sinagoga tabancayla girmesi önlenen saldırganın mahkemesi hâlâ sürüyor.

Yahudi Merkez Konseyi ve Alman İçişleri Bakanlığının ortak yayınladığı açıklamaya göre ödenekten alınacak para, sinagog ve diğer cemaat binalarının fiziksel güvenliklerinde yapılacak köklü değişikliklere harcanacak. 

Alman hükümetiyle yapılan güvenlik ödeneği anlaşması imzalandıktan sonra Yahudi Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster yaptığı açıklamada, “Geçen yılki saldırı bizlere Yahudi hayatının ciddi bir korumaya ihtiyacı olduğunu gösterdi” dedi.

İçişleri Bakanı Horst Seehofer de açıklamasında, “Yahudiler Almanya’da kendilerini güvende hissetmelidirler. Bu, hükümetiz için de çok önemli” diyerek gerekli korumayı sağlamak için her şeyi yapacaklarını, sorumluluklarının bilincinde olduklarını belirtti. 

Aralık ayında federal hükümet ve 16 eyalet, Yahudi cemaatinin yapısal ve teknik güvenlik önlemlerinin alınması için yapılacak hızlı uygulamalara destek olmak adına ödeneğin arttırılması konusunda anlaşmaya varmıştı. Geçtiğimiz hafta yapılan duyuruyla bu anlaşma hayata geçirildi.

Hükümet hâlihazırda, Yahudi Merkez Konseyine, ülkedeki 80 kadar cemaatin idari ve altyapı harcamaları için senede 13 milyon Euro veriyor. Bu ödenek için yapılan anlaşma 2003 senesinde imzalandığında Yahudi cemaati, Protestan ve Katolik kiliseleriyle yasal eşitliğe sahip olmuştu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Mozotros Ailesi-İrvin Mandel

Mozotros Ailesi-İrvin Mandel

Tünelin Ucu İzel Rozental

Tünelin Ucu İzel Rozental