29 Temmuz 2021 Perşembe 15:00
Radisson

İsrail Maslahatgüzarı: “Önce ilişkiler normalleşmeli”

İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Roey Gilad, gazetecilere iki ülke ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu. Gilad, İsrail ile Türkiye’nin enerji alanında işbirliği yapabileceğini ancak önce ikili ilişkilerin düzelmesi gerektiğini belirtti.

Dünya 4660 görüntüleme
27 Ağustos 2020 Perşembe

İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Roey Gilad, bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. İki ülke arasında Doğu Akdeniz’de enerji alanında işbirliği imkanının olup olmadığı yönündeki soruya Gilad, “İsrail ve Türkiye, gelecekte Doğu Akdeniz’de çeşitli enerji projelerinde yakın işbirliği yapabilirler. Ancak büyükelçiler seviyesinde diplomatik ilişki kurulmasından başlayarak normal bir ilişki tesis edilmeden enerji alanında bir işbirliği geliştirilemez. İlişkilerde yakın zamanda bir gelişme yaşanması da olanaklı görünmüyor” yanıtını verdi.

Türkiye’nin İsrail-BAE anlaşmasına verdiği tepkiyi şaşkınlıkla karşıladıklarını belirten Gilad, “Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşmeyi öngören anlaşmanın imzalanmasından sonra Türkiye, düşmanca demek istemiyorum ama aşırı eleştirel bir tutum takındı. Türkiye’nin İran’la aynı radikal pozisyona girmesi karşısında şaşkınlığımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel