24 Eylül 2020 Perşembe 08:15

ABD’de siyahilerin ve Yahudilerin mezarlıklarına saldırı

Virginia’da, Yahudi ve siyahilerin tarihİ mezarlıklarına giren kimliği belirsiz kişiler taşların üstüne Nazi ve ırkçı semboller çizdi.

Dünya 1213 görüntüleme
5 Ağustos 2020 Çarşamba

Virginia’da pazartesi günü Richmond’s Evergreen ve Sir Moses Montefiore Mezarlıklarına giren saldırganlar eskiden  Avrupa’da Yahudilere hakaret için kullanılan birbirine bitişik üç yedi rakamından oluşan antisemit figürü çizdi. Söz konusu sembol yıllar sonra Naziler ve beyaz üstünlüğünü savunan gruplar tarafından da kullanılmıştı.

Sir Moses Montefiore Mezarlığın 1886 yılında Rusya’dan kaçarak ABD’ye gelen Yahudiler tarafından kurulmuştu. Evergreen Mezarlığı ise ABD tarihinde sivil hakların kazanılmasında önemli roller üstlenmiş birçok siyahi liderin gömülü olduğu bir mezarlık.

Mezarlıkların bağlı olduğu Richmond bölgesi Yahudi cemaati federasyonu saldırıyı kınadı ve şu ifadeleri paylaştı: “Bu saldırının amacı siyahi ve Yahudi cemaatlerinde korku yaymaktır. Bunu yapan korkaklar bilmelidir ki, Yahudi cemaati siyahi kardeşleri ile her türlü ırkçılığa karşı omuz omuzadır.”

 

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR