13 Ağustos 2020 Perşembe 17:41

İnternetten okumalar...

• Natanyahu bütün tecrübesine rağmen raylardan dışarı çıkmamaya çalışsa da, tansiyonun sürekli arttığı görülüyor. Korona salgını birinci dalgada neredeyse dünyanın en başarılı yönetimi ile en kısa zamanda sıfırlanmış durumdaydı. Günde sadece 19 vaka ile “bu iş tamam” dedirtmişti hepimize. Ancak Temmuz ayı 20 gününde günde 2 bin vaka sınırına dayandık ve “hastaneler çökme durumuna geldi” deniyor. 2’nci dalga yönetiminde İsrail adeta sınıfta kaldı. Acizane bana göre koalisyon hükümeti bunun yegane müsebbibidir. Koalisyon iç dinamikleri memleketi kurtarmak yerine ortağı nasıl alt ederim sorusu ile iştigal etmekte. RAFAEL SADİ – www.odatv4.com

İzak BARON Diğer 5147 görüntüleme
28 Temmuz 2020 Salı
  • BİLİRSİNİZ BUNDAN YAKLAŞIK 60 SENE ÖNCESİNE KADAR ŞEHRİMİZDE YAHUDİ DİNİNE MENSUP YURTTAŞLARIMIZ DA YAŞAMAKTAYDI

Artuklu İlçesi Yenikapı Mahallesi’nde Ayn Yehud Çeşmesi var. Arada kalmış bir çeşme. Bu çeşme adından da anlaşıldığı üzere Yahudi çeşmesi demek. Bilirsiniz bundan yaklaşık 60 sene öncesine kadar şehrimizde Yahudi dinine mensup yurttaşlarımız da yaşamaktaydı. Evleri bu çeşmenin hemen yanında idi. Hatta bu çeşmeye yakın bir yerde eskiden sinagog olduğu ama şimdi kullanılmadığı da söylenmektedir. Daha sonra resmi kayıtlara baktığımızda bu çeşmenin adının YAKUDİ olarak yazıldığını ve bu şekilde tescil edildiğini fark ettik. Oysa o çeşme kadimden bu yana Ayn Yehud olarak bilinmektedir. Dediğim gibi şehrin çok dinli, çok milletli kimliğine sahip çıkmak şehrin tarihi dokusu ile yakından ilgilidir. Biz çeşmenin isminin yanlış kaydedilmiş olmasını doğru bulmadık ve Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na yaptığımız başvuru neticesinde, çeşmenin adını aslına uygun olarak Ayn Yehud olarak düzelttirdik. Yoksa ne olurdu, bu şehirde eskiden Yahudi yurttaşların yaşadığına ilişkin en büyük tarihi belge birkaç yıl sonra yok olup giderdi. Bu tarihi dokuya ihmal ederek bozmak değil midir? Akabinde çeşmenin üzerinde bir bilgilendirme levhası/ künye astırmak, çeşmenin üzerinde mahalle çocuklarının yazdığı yazıları sildirmek için Artuklu Belediyesine ve Büyükşehir Belediyesi KUDEB birimine başvurular yaptık. Amacımız çeşmeyi korumaya almaktır. Şimdilik yeterli bütçe olmadığı gerekçesiyle talebimiz bekletilmektedir ancak başladığımız işi bitirmeyi düşünüyoruz. Belediyeden veya Turizm Bakanlığı’ndan bir ödenek bulmaya çalışacağız.

VECDİ ERBAY

https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2020/07/23/kayyim-gitti-isiklari-da-gidiyor/

 

  • ANLAYACAĞINIZ LGBTQ İSRAİL’İ DE İKİYE BÖLDÜ

İSRAİL 72 saattir ciddi bir hükümet krizi yaşıyor.

Konu “Gay’lerin psikoterapi yoluyla tedavi edilmesi”... Yani bir nevi “Gay ikna odaları” meselesi.

Ülkede, özellikle muhafazakâr kesimlerin savunduğu bir uygulama vardı.

“Gay’liği bir tür hastalık veya bağımlılık” gibi kabul eden bu çevreler, psikolojik terapi yoluyla bu insanları “Gay’likten vazgeçirmeye” uğraşıyordu.

İşte bu uygulamalar bütün ülkede büyük bir tartışmaya yol açtı. Muhafazakârlar bu uygulamayı savunurken, toplumun bir bölümü de bunu insanlık dışı ve antidemokratik bir tür “ikna odası” uygulaması olarak görüyordu.

Uzmanlar da bunu insan psikolojisine çok zarar veren bir uygulama olarak kabul ediyordu.

Sonunda konu Knesset’ye (parlamento) kadar geldi.

Ve sonunda yapılan bir oylama ile bu “ikna odaları” uygulaması yasaklandı.

Alınan karar gereği bu tür uygulamayı yapan psikologların lisansları iptal edilecek, ayrıca bir yıla kadar hapis cezası alabilecek.

Ancak karar 42’ye 35 gibi çok az bir oy farkı ile alındı.

Bu oylamada iktidardaki koalisyonun ortağı olan “Beyazın Mavisi” partisi de muhalefetle birlikte bu uygulamanın yasaklanması yolunda oy kullandı.

Her yerde olduğu gibi muhafazakâr partiler bunu “aile birliğine yönelik” bir hareket olarak gördü.

Anlayacağınız LGBTQ İsrail’i de ikiye böldü.

Ve bir kere daha anlaşıldı ki... İkna odası iyi bir uygulama değil.

ERTUĞRUL ÖZKÖK

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ertugrul-ozkok/devlet-bahceli-cok-onemli-bir-adim-atti-41571524

 

  • GERÇEK ŞUDUR Kİ NATANYAHU BU KRİZ NEDENİ İLE OLDUKÇA BÜYÜK PUAN KAYBETTİ VE RAKİPLERİ İLE MUHALİFLERİNİN İSTEDİKLERİNİN YERİNE GELDİĞİ GÖRÜLÜYOR

Ülkeyi 14 yıldır tek başına yönetmeye alışmış Natanyahu, ortaklık ruhuna kendine pek alıştıramamış ve halen memleketi tek başına yönettiğini sanarak bu konuda ortakları olduğu gerçeğinden kaçıyor. İstediği kadar kaçsın, koalisyon ortakları ve muhalifleri her fırsatta bunu kendisine çeşitli yollarla hatırlatmaktan ve hayatını zorlaştırmaktan geri kalmıyor.

İsrail parlamentosu KNESSET'te Koronavirüs Komisyonu diye bir komisyon var ve paraların ödemelerinin geciktirilmesini engelleyen komisyon budur. Komisyon başında da Bayan Yifat Sasa Biton adında bir Likud Milletvekili oturuyor. Komisyon üyeleri koalisyon partisi milletvekilleri ile diğer partili vekillerden oluşuyor. Ödemelerin olmama nedeni ise; bu türden hükümet kararlarının Meclis kararı ve oylaması olmadan yapılamayacağının savunulması. Buna ek olarak, yardımların hakkaniyetli ve gerçekten ihtiyaç sahiplerine gidip gitmeyeceği konusundaki kuşkular…

Bir başka sebep de lokantaların ne zaman açılıp kapatılacağına kimsenin hala karar verememiş olması. Yüzme havuzları ve spor salonları açık mı olacak kapalı mı, veya okullar ne zaman açılacak ne zaman kapanacak? Bunun yanı sıra açılıp kapanma kriterlerini kim tespit edecek kavgaları, sözümona “Korona Acil Durum Hükümeti” diye kurulan bu koalisyonun ne adına ne de mevcudiyetine uygun değil.

Natanyahu bütün tecrübesine rağmen raylardan dışarı çıkmamaya çalışsa da, tansiyonun sürekli arttığı görülüyor. Korona salgını birinci dalgada neredeyse dünyanın en başarılı yönetimi ile en kısa zamanda sıfırlanmış durumdaydı. Günde sadece 19 vaka ile “bu iş tamam” dedirtmişti hepimize. Ancak Temmuz ayı 20 gününde günde 2 bin vaka sınırına dayandık ve “hastaneler çökme durumuna geldi” deniyor. 2’nci dalga yönetiminde İsrail adeta sınıfta kaldı. Acizane bana göre koalisyon hükümeti bunun yegane müsebbibidir. Koalisyon iç dinamikleri memleketi kurtarmak yerine ortağı nasıl alt ederim sorusu ile iştigal etmekte.

Nitekim koalisyon ortakları arasında krizler günden güne daha ciddi br hal almaya devam ediyor ve birbilerini seçim ile tehdit etmeye başladılar.

“İsrail seçime gider mi, giderse ne olur” soruları henüz belli değil, hatta gitmemek zorundadır. Henüz 2020 ve 2021 yılı bütçesi ortada yok ve bütçe hazırlığı da henüz konuşulmadı bile. Program'a göre Ağustos ayında iki yıllık bütçenin onaylanması gerekiyor.

Diğer taraftan Korona ile mücadelenin başına Korona Başkomutanı sıfatı ile Proje Müdürü olarak eski bir sağlık bakanlığı müsteşarı ve kıymetli bir Profesör olan Gabi Barabash'ın getirilmesi konuşuldu. Ancak bir türlü istediği yetkiler verilmedi ve Gabi Barabash dün akşam üstü “benden buraya kadar kendinize başka birini bulun” diyerek görevi kabul etmediğini açıkladı. Sabah konuşulanların öğlen olmadan değiştiği bir karmaşa hali mevcut İsrail’de. Koalisyon ortağı ve eski Genelkurmay başkanlarından Gabi Ashkenazi (Şimdiki Dışişleri Bakanı), salgın ile mücadelenin savaştan anlayan, en etkin kurum olan orduya verilmesi gerektiğini savundu.

Gerçek şudur ki Natanyahu bu kriz nedeni ile oldukça büyük puan kaybetti ve rakipleri ile muhaliflerinin istediklerinin yerine geldiği görülüyor. Tabii ki BİBİ (Benyamin Natanyahu) halen pes etmedi ve son sözü söylemedi. Eski bir politika sihirbazı olan Benyamin Natanyahu'nun bu karmaşadan çıkmanın yolunu bulacağından emin olmak isterdim ama değilim.

RAFAEL SADİ

https://odatv4.com/yazar/rafael-sadi/temmuz-ayi-israil-tarihine-gecti-23072017.html

 

  • SALGINLA MÜCADELEDE GÖSTERİLEN YETERSİZLİĞİN YANISIRA EKONOMİNİN ÇÖKÜŞÜNÜN “LİKUD” İÇİNDEKİ NETANYAHU KARŞITI HİZİPLERİ CESARETLENDİRDİĞİ DE AYRICA İFADE EDİLİYOR

Şu sıralar kendi derdine düşen Trump, “Ortadoğu Barış Plânı”ndan hiç söz etmiyor. Trump plânın yürütülmesini Başdanışmanı ve Damadı Jared Kushner’e bırakmıştı. Netanyahu ile “Kushner ailesi” öteden beri yakın dostlar. Bu ilişkinin Trump yönetiminin Filistinlileri sıkıştırarak sözde barış plânını kabul etmeye zorlama girişimlerinde de etkili olduğu açık.

Netanyahu Temmuz başlarında “Batı Şeria”nın büyük bölümünü ilhâk etmeyi plânlıyordu. Amerikan medyasında yer alan haberlere göreyse Beyaz Saray’dan Netanyahu’ya acele etmemesi gerektiğine dair mesajlar gönderilmiş. Bu telkinlerin yanı sıra “COVİD 19” salgınının yol açtığı sorunlar ilhâk planını sekteye uğratmış görünüyor. Koalisyon ortağı Benny Gantz da Netanyahu’nun “ikinci dalga” olarak zuhur eden salgına karşı odaklanması gerektiğini söylüyor. Netanyahu ile hükümet kurduğu için seçmenlerince ihanetle suçlanan Benny Gantz salgınla mücadelede Netanyahu’nun kendisini ön plâna çıkarmasından ayrıca rahatsızdı.

Ne var ki Netanyahu yönetimi salgının durdurulmasını sağlayamadı. Ekonomi krizde ve İsrail iş gücünün dörtte biri işsiz kaldı. İsrail gençleri haftalardır sokaklarda Netanyahu hükümetini protesto ediyorlar. Anketlere göre Netanyahu’nun onay puanı da çok ciddi oranlarda düştü.

Yolsuzluk ve rüşvet suçlamasıyla yargılanan Netanyahu’nun duruşması salgın gerekçesiyle Ocak 2021’e ertelenmişti. Ertelemeyi Netanyahu’nun avukatları istemişti. Netanyahu’yu bekleyen en büyük tehlike de, bu. Şimdi Netanyahu’nun hükümeti bozarak yeni bir seçimi zorlayacağı konuşuluyor. Netanyahu’nun Başbakanlık koltuğunu Benny Gantz’a bırakmayı istemediği söyleniyor. Yeni bir seçim ise yargılamayı uzatmak anlamına geliyor. Salgınla mücadelede gösterilen yetersizliğin yanısıra ekonominin çöküşünün “LİKUD” içindeki Netanyahu karşıtı hizipleri cesaretlendirdiği de ayrıca ifade ediliyor. Netanyahu’nun koalisyon ortağı “Mavi-Beyaz” ise salgın fırtınasından yara almadan sıyrılmaya çalışıyor.

ABDULLAH MURADOĞLU

https://www.yenisafak.com/yazarlar/abdullahmuradoglu/salgin-netanyahuyu-koseye-kistirdi-2055768

 

Netten okumalar

  • THE WASHİNGTON POST: SALGININ BAŞINDA KAHRAMAN OLARAK GÖRÜLEN İSRAİL BAŞBAKANI NETANYAHU, İKİNCİ DALGA İLE KENDİNİ KRİZİN ORTASINDA BULDU

https://medyascope.tv/2020/07/26/the-washington-post-salginin-basinda-kahraman-olarak-gorulen-israil-basbakani-netanyahu-ikinci-dalga-ile-kendini-krizin-ortasinda-buldu/

  • PARAMPARÇA ATOMLAR VE HAYATLAR - BATUHAN SARICAN

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/paramparca-atomlar-ve-hayatlar-1753617

  • MEKOR HAYİM'DE BİR GÜN - A DAY IN MECHOR HAİM

https://www.youtube.com/watch?v=0erkjj_J0ug&feature=youtu.be

  • ANTİSEMİZM KAVRAMININ ORTAYA ÇIKIŞI VE TARİHSEL GELİŞİMİ – FURKAN ŞAHİN

https://perspektif.eu/2020/07/26/antisemizm-kavraminin-ortaya-cikisi-ve-tarihsel-gelisimi/

  • KENAN CRUZ ÇİLLİ: DE LA TURKİYA A LA UNİVERSİTÁ DE OKSFORD // LİSBOA, PORTUGAL

https://www.youtube.com/watch?v=GiVyKmclrvs

  • ANTONİNA FİLARMONİ SOHBETLERİ - RENAN KOEN İLE YAHUDİ MÜZİSYENLERİN TÜRK MÜZİĞİNE KATKILARI

https://www.youtube.com/watch?v=f50OS_kWYM0&t=135s

 

Takılan tweetler

Gökhan Çınkara@gcinkara

@jdforward  (The Forward) Gazetesi'nin 1936 tarihli kapağı bir dönüşümü işaret ediyordu.

Yahudi Sosyalist İşçi Hareketi'nin önemli yaygın organı The Forward Sosyal-Demokratik siyasetin yanında konumlanıyordu.

 

https://twitter.com/gcinkara/status/1285988751605407746

 

izzeters@izzeters

Tora (Tevrat) halka okunduğu dönemlerde Mikra (מקרא) olarak da anılmıştır. Mikra, k-r-a kökünden türer ve "okunan" anlamına gelir.

Mikra ve Kur'an aynı kökten türeyen isimlerdir. 12.-14.YY. Endülüs yazmalarında Yahudilerin Tora'dan "Kur'an" diye de söz ettikleri görülmektedir.

https://twitter.com/izzeters/status/1287147067606016001

 

Ada Nihan ن@AdaNihan

antisemitizm öyle bir geri zekalılıktır ki, kilise-cami-müze-cami olmuş, yahudilikle en ufak bir alakası olmayan bir binanın açılış töreni bile, türkiyeli yahudilere saldırmak için bir bahane haline getirilebilir.

https://twitter.com/AdaNihan/status/1287300062507401216

 

önder kaya istanbul gezgini@onderkayaistan1 21 Tem

Balıkpazarında Ladino bir gazete okuyan Yahudi vatandaş..

#gazete #ladino #judeoespanyol #Newspaper

 

https://twitter.com/onderkayaistan1/status/1285665594780659713

 

Enver Arcak@ankyranos 24 Tem

Duisburg-Essen Üniversitesinde Ladino dilinde kiplik olgusu üzerine akademik bir araştırma için Ladino ve Türkçe dillerini anadil olarak kullanan kişiler arıyorlar. Araştırmaya katkı sağlamak isteyenler ankete linkten ulaşabilirler. #Ladino https://soscisurvey.de/Ladino/

https://twitter.com/ankyranos/status/1286656741749469184

 

İsrail Türkiye'de@IsraelinTurkey 25 Tem

28 Temmuz Salı günü konuğumuz olacak @InbalArieli'ye göre #İsrail'in #inovasyon ve #girişimcilik konusunda başarısını sağlayan kültürel özellikleri

Bu özellikleri yansıtan kavramların sözsel ifadesi olan Inbal'ın İnovasyon ve Girişimcilik Sözlüğü'nden bazı sayfalar

 

 

https://twitter.com/IsraelinTurkey/status/1286929512098390017

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR