25 Temmuz 2021 Pazar 06:57
Radisson

Antisemitizme göz yuman Twitter’a boykot

İngiliz rapçi Wiley´nin yaptığı antisemit paylaşımlarını silmeyen Twitter, İngiliz Yahudilerinin başlattığı ve dünya çapında destek gören bir boykot kampanyasının hedefi oldu.

Dünya 4650 görüntüleme
28 Temmuz 2020 Salı

Sosyal medya devi Twitter’ın, antisemit yorum ve paylaşımlara karşı gereken tepkiyi vermemesi nedeniyle İngiliz Yahudileri 48 saatliğine, siteyi boykot kararı aldı. Boykot, birçok tanınmış kişi, Twitter ünlüsü ve diğer ülkelerin Yahudi kurum ve kuruluşları tarafından da desteklendi.

Sosyal medya platformunun ırkçılığa karşı olduğunu belirtmesine rağmen bazı antisemit yorumlara ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında tepkisiz kalması aralarında yazarların, politikacıların ve ünlülerin de olduğu tanınmış birçok ismi #NoSafeSpaceForJewHate hashtag’i ile kampanyaya katılmaya yönlendirdi.

Boykotun başlamasına neden olan rapçi Wiley, şu paylaşımı yapmıştı: “Eğer iki Yahudi'ye ait bir şirkette çalışıyorsan ve Yahudi cemaatine meydan okuyorsan tabi ki kovulursun... Hatta iki tür insan var: Kimsenin meydan okumak istemediği #Jewish ve #KKK, ancak 20 senedir işin içinde olunca nedenini anlıyorsun.”

Wiley farklı tweet'lerinde ise Yahudilerin yasaları kontrol ettiklerini iddia etmiş, İsrail'in Yahudi ülkesi olmadığını belirtmiş ve “Dinleyin beni Yahudi cemaati, İsrail sizin değil kusura bakmayın” şeklinde yazmıştı.

Wiley gelen tepkilere de yanıt olarak, “Antisemit mi? İş dünyasında kazıklanmamıza ne deniyor o zaman? Bize bir kural, diğerlerine başka kural var dendiğinde ne oluyor? Ne deniyor? ... Antisemit mi? Aptal mısın? Bu insanların dünyaya neler yaptığını biliyor musun?” yorumlarını yazdı.

Wiley’nin yorumlarının artması üzerine, uzun süredir kendisiyle birlikte olan menajeri ayrılırken polis de soruşturma başlattı. Öte yandan Twitter sadece Wiley'nin hesabını askıya alırken, yaptığı yorumlar hesabında kalmaya devam etti.

Pazartesi sabahı başlayan iki günlük Twitter boykotu ise geniş kitlelerden destek gördü. İngiltere Yahudi Cemaati Baş Hahamı Ephraim Mirvis ve selefi Jonahtan Sacks, boykotun başındaki isimler olarak dikkat çekerken, birçok parlamento üyesi ve yetkili isim de destek verenler arasında yer aldı. Boykot kampanyasına ABD ve Kanada’daki Yahudi kurum ve kuruluşlarından da büyük destek geldi.

Boykot fikri, ‘East Enders’ dizisindeki rolü ile tanınan, Yahudi asıllı aktris Tracy-Ann Oberman’ın paylaşımı ile doğdu. Oberman, Wiley’nin agresif paylaşımlarına iki gün boyunca izin veren Twitter’ı terk etmeyi düşündüğünü belirtti. İngiliz aktivist Saul Freeman ise Oberman’a boykot fikri ile karşılık verdi. Freeman, İşçi Partisindeki antisemitizme karşı da mücadele eden bir isim olarak tanınıyor.

Oberman’ın cumartesi gecesi #NoSafeSpaceForJewHate (Yahudi nefreti için güvenli yer olmasın) hashtag’i ile yaptığı boykot çağrısı kısa sürede yüzlerce olumlu tepki aldı. Pazartesi sabah saatlerinde başlayan boykot Çarşamba günü sona eriyor.

Tracy-Ann Oberman

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel