5 Ağustos 2021 Perşembe 21:39

Auschwitz komutanının aktivist torunu sahtekârlıkla suçlanıyor

Nazi karşıtı bir eylemci olarak tanınan, Auschwitz kampı komutanının torununun sahtekârlık yaptığı ortaya çıktı.

Dünya 4174 görüntüleme
28 Temmuz 2020 Salı

Auschwitz Ölüm Kampının, en uzun süre komutanlığını yapan Rudolf Hoess’in torunu, Nazilerin yaptıklarını sıklıkla medyada dile getiren, Nazi karşıtı eylemci Rainer Hoess, sahtekârlıkla suçlanıyor.

İlk kez yaklaşık 10 yıl önce büyükbabasının eylemelerini tartışmak için medyada yer almaya başlayan torun Hoess, aile soyadlarının mirasıyla hesaplaşması hakkında, CNN ve Wall Street Journal gibi kuruluşlarına yaptığı dokunaklı ve samimi konuşmaları ile tanınıyor.

Israel Hayom gazetesi ise cuma günü, 55 yaşındaki Hoess’in, yıllar boyunca birçok sahtekârlık girişiminde bulunduğunu belirtti. Haberde Rainer Hoess’in, 1991 yılından bu yana sahtekârlık, tehdit ve saldırı gibi çeşitli suçlar için ceza mahkemesinde 13 defa mahkûm edildiği bilgisi yer aldı. Geçen ay kesinleşen son mahkeme kararında, Hoess bir ayakkabı mağazası sahibi olan Peter Rosch'u yaklaşık 20 bin dolar dolandırmaktan suçlu bulundu. Rosch, Hoess’in “Torun” adını verdiği hikâye hakkında çekeceğini iddia ettiği ve bir Sırp televizyon kanalında yayınlanacak filmin hazırlıkları için, borç para vermişti. Parayı alan Hoess, çekilen filmin yapımında hiçbir şekilde almıyor.

Stuttgart’da bir Protestan kilisesinde papaz olarak görev yapan Hoess’in ağabeyi Kai, davanın detaylarını teyit etti. Kai Hoess ayrıca erkek kardeşinin 2017 yılında merhum annesinin evini sattığını ve annesine ait banka hesaplarını boşaltıp, parayı çaldığını söyledi. 58 yaşındaki Kai Hoess, insanları erkek kardeşiyle ilgili uyarmak için medyaya ilk röportajını vermeye karar verdiğini de belirtti.

Yaşamı boyunca Nazi savaş suçlularını affetmekle ilgili konuşmalar yapmış olan ve 2019 yılında vefat eden, tanınmış Holokost kurbanı Eva Mozes Kor, Hoess ile özellikle yakın ilişkideydi. 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental