9 Ağustos 2020 Pazar 06:00

İtalya eski Yahudi mezarlığının yıkılmasını engelledi

Dünya 735 görüntüleme
15 Temmuz 2020 Çarşamba

İtalyan hükümeti, yaklaşık bir sene önce İsrail Baş Hahamı David Lau'nun yaptığı, Mantova'daki Yahudi mezarının bir inşaat projesi yüzünden yıkılmasının engellenmesi talebini onayladı.

Yüzlerce senelik mezarların bulunduğu mezarlık, 'Mantova merkez inşaat plan'ı adındaki bir proje yüzünden yıkılacaktı.  Böyle bir tehlikenin üzerine Lau, Başbakan Giuseppe Conte'ye yaklaşık bir sene önce mektup yazmıştı.

İtalya hükümetinden gelen çıkan yeni karar üzerine Lau, İtalya Başbakanına, Yahudi mezarlığını yıkımdan kurtardığı için tebrik ve teşekkür eden yeni bir mektup gönderdi. Lau mektubunda, “Hükümetin Mantova merkez inşaat planındaki değişiklikler üzerinde çalışıyor olduğu haberini büyük bir memnuniyet ve sevinçle karşıladık... Ayrıca bu mezarlıkta yatan insanları korumak ve toplu mezara zarar gelmesini engellemek için bir çözüm bulunmuş olmasına da çok memnun olduk” dedi.

İtalyan hükümetinden mezarlıkla ilgili karar ise tesadüf olarak Rabbi Menahem Azariah da Fano'nun dört yüzüncü ölüm yıldönümüne denk geldi. İtalyan hükümeti, ayrıca eski mezarlığa gelebilecek zararları engellemek adına inşaat planını değiştirmek için de özel bir bütçe ayırdı. 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL