18 Eylül 2020 Cuma 16:23

El-Al özel sektöre mi geçecek?

İsrail’in kuruluşunda bir havayolundan öte, dünyanın dört bir köşesinde zor durumda olan Yahudileri ülkeye getirme görevini üstlenen, yakın tarihte havayolu teröristlerinin en çok hedef aldığı ama asla kaçıramadığı, “Her zaman geç kalır, ama hep iner” mottosuyla ünlü olan ulusal havayolu El-Al satılacak mı?

Dünya 2251 görüntüleme
13 Temmuz 2020 Pazartesi

Amerikalı işadamı Kenny Naftali Rosenberg’in oğlu Eli Rozenberg, iş dünyası dergisi Globes’e yaptığı açıklamada El-Al Havayollarını satın almayı düşündüğünü belirtti.

Son yıllarda ekonomik güçlükler yaşayan ve COVID-19 salgınında ekonomik durumu daha da olumsuz bir yöne sapan İsrail havayolları şirketinin satışı aslında bir manada şirketin finansal açıdan yenilenmesi olarak görülüyor.

Eli Rozenberg halihazırda El-Al’ın ana şirketi Knafaim ile görüşme halinde. Rozenberg, şirketin belli oranda hissesini satın almadan önce İsrail maliyesinden yardım alması için gerekli koşulların oluşturulmasını talep ediyor. Eğer El-Al, çoğu tasarruf tedbirleri kapsamında olan bu şartları yerine getirmeyi başarırsa, devletten 250 milyon dolarlık yardım almaya hak kazanacak. İsrail maliyesi de bu kredi karşılığında şirketin 150 milyon dolarlık ana hissesine sahip olacak.

Geçtiğimiz günlerde Haaretz’de çıkan bir haberde, İsrailli başka bir işadamının da şirketi almak istediği belirtilmiş, ancak yatırımcının adı açıklanmamıştı.

El-Al halihazırda kabin, yönetim ve teknik personelin bağlı olduğu sendikalarla gelecek yeni dönem için anlaşmalar imzaladı. Toplamda 5000 kişiyi temsilen imzalanan bu anlaşmalarda şimdilik pilotları temsil eden sendikanın imzası bulunmuyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Tünelin Ucu İzel Rozental

Tünelin Ucu İzel Rozental