10 Ağustos 2020 Pazartesi 15:05

ABD’den Filistin’e 250 milyon dolar

Amerikan Temsilciler Meclisi Alt Komitesi, İsrail-Filistin diyaloğu ve Filistin iş dünyasını finanse etmek için 250 milyon dolarlık bir fon için kanun teklifini onayladı.

Dünya 1759 görüntüleme
9 Temmuz 2020 Perşembe

Trump yönetiminin Filistin tarafına neredeyse tüm mali desteği kestiği bu dönemde kanun teklifinin, Senato ve Temsilciler Meclisinde İsrail destekçisi siyasi gruplardan da destek alacağı tahmin ediliyor.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinin onayladığı teklife göre, beş yıl içinde harcanmak üzere, 110 milyon dolar diyalog programlarına, 140 milyon dolar da özel sektör yatırımlarına ayrılacak.

Yahudi kurumu AIPAC ve İsrail destekçisi gruplar teklifi, sosyal medyadan paylaştıkları mesajlarla destekledi. Mesajlarda kanun teklinin hazırlanmasında büyük rolü olan Demokrat, New York Temsilciler Meclisi Üyesi  ve Komite Başkanı Yahudi asıllı Nita Lowey övüldü. Lowey bu yılın sonunda emekli olacak.

Başkan Donald Trump son zamanlarda Filistinlilere yıllardır yapılan tüm ABD yardımlarını kesmiş ve ABD’nin şimdiye kadar yaptığı yardımları artık petrol zengini ülkelerin üstlenmesini istemişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL