15 Ağustos 2020 Cumartesi 15:53

Avrupalı Hahamlar Konseyi, Facebook boykotuna destek verdi

Avrupa Hahamlar Konseyi, sosyal medya platformunun nefret söylemi ve kışkırtma konusundaki izin verici politikası sebebiyle, Facebook’a yönelik uluslararası boykotu desteklediğini açıkladı.

Dünya 1595 görüntüleme
8 Temmuz 2020 Çarşamba

Avrupa Hahamlar Konseyi Başkanı Rabbi Pinchas Goldschmidt, “Antisemitizm, ırkçılık ve iftira görüş değil, suçun habercisidir” dedi. Goldschmidt, “Sosyal medya ağı operatörlerini sorumluluk almaları için zorlamalıyız. Facebook’un bu konuda ne kadar az şey yaptığını görmek acı verici” diye ekledi. 

Dünyanın dört bir yanındaki bazı kuruluşlar ile büyük şirketler, ağın algoritmasının bölücülüğü teşvik ettiği iddiasıyla, Facebook’daki ücretli reklamlarını geri çektiklerini duyurdu. 

Avrupa Hahamlar Konseyi, 700’den fazla baş haham ile Avrupa’daki Yahudi topluluklarının dini liderlerini temsil ediyor.  Antisemitizm ile mücadele, kuruluşundan bu yana, konseyin amaçlarından biri. Son yıllarda bu mücadele, sosyal medyayı da içerecek şekilde genişletildi. 

Goldschmidt, “Facebook, Twitter, Google – hepsinin bir yükümlülüğü vardır. Paranız varsa nefret ve kışkırtmayı durdurabilirsiniz. Antisemitizm, ırkçılık ve iftira görüş değil, suçun habercisidir” sözlerine yet verdiği bir makale yayınladı. Rabbi, “Platformlar, Yahudi karşıtı nefret mesajlarını, günler ya da haftalar süren soruşturmalardan sonra değil, derhal silmelidir. Bu, özellikle popülist ruh hallerinin hızla yayıldığı korona krizi sırasında - insanları yasaklamak veya sansürlemek değil, suçların gerçek dünyada gerçekleşmesini durdurmak için gereklidir” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR