17 Mayıs 2021 Pazartesi 22:40
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Technion: Kanserle savaşta kalbin sağlam olmalı

Technion Üniversitesinin bilim insanları yeni bir keşfe daha imza attı; kanser tümörlerinin tedavisinde kalp problemlerinin erken teşhisi, kritik rol oynuyor.

Dünya 6225 görüntüleme 1 yorum
7 Temmuz 2020 Salı

Buna göre hastanın kalp sorunu varsa buna yapılacak müdahale ne kadar erken olursa, kanser tedavisi de o oranda başarılı oluyor.

 Kanser tedavi başarısı ile kalbin sağlıklı çalışması arasındaki bu kesin bağlantı dünyada ilk defa Technion’da keşfedildi. Profesör Ami Aronheim, Profesör Yuval Shaked ve Dr. Shimrit Avraham’ın liderliğini yaptığı araştırmacıların bulgularına göre, hangi aşamada olursa olsun (kanser bulgusu öncesi veya sonrası) kanser tümörü, vücutta zayıf bir kalp varsa çok daha hızlı hücreleri kaplayarak yayılıyor.

Araştırmacılar laboratuvar farelerine transverse aortic constriction (TAC)uyguladıktan (Kalbin çalışmasına mekanik baskı uygulayarak suni kalp problemi yaratmak) sonra farelere kanserli hücreleri enjekte ederek ortaya çıkan tümörün yayılmasını gözlemlediler. Araştırmada kalbine baskı uygulanmayan farelerin tümörleri tedavi ile hızla kaybolurken, kalbinde suni yollarla problem yaratılan farelerin tümörleri çok daha hızlı büyüdü ve metastas (Kanser dokusunun  bir organdan diğerine atlaması) yaptı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ