10 Ağustos 2020 Pazartesi 13:38

20 ülkeden milletvekilleri İsrail’in egemenlik hakkına destek çıktı

Avrupa, Afrika ve Latin Amerika’dan halk oyu ile seçilmiş kanun yapıcılar, İsrail’in Yahudiye ve Samarya’daki yerleşimler üzerinde egemenlik hakları ilan etmesini destekleyen bir mektuba imza koydu.

Dünya 2630 görüntüleme
6 Temmuz 2020 Pazartesi

Jerusalem Post’un haberine göre, 20 ülkeden kanun yapıcılar 1 Temmuz itibarı ile imzaladıkları mektupta, İsrail’i desteklediklerini ve İsrail ile iyi ilişkiler kurmalarının ülkelerin çıkarına olduğunu belirtti. Kendilerine İsrail’in Müttefikleri Birliği adını veren grup mektupta şu ifadeleri yazdı: 

“İsrail’i destekleyen bizler İsrail Devleti’nin Yahudiye ve Samarya’daki yerleşimler üzerinde egemenlik hakları ilan etmesi girişimine tam desteğimizi veriyoruz. Buradan teyit ediyoruz ki, Yahudiye ve Samarya’daki Yahudi yerleşimleri, yüzyıllardır bilindiği üzere, Yahudi milletinin Tevrat’taki anavatanı üzerindedir ve bugün kritik öneme sahiptir.”

Mektubu imzalayan milletvekilleri arasında, Avrupa’dan Slovenya, Galler, Finlandiya, İtalya, Romanya Hollanda, Afrika’dan ise Zambiya, Malavi, Gana, Güney Afrika, Nijerya, Madagaskar ve  Kenya, Güney Amerika’dan ise Arjantin, Kolombiya, Surinam, Meksika, Dominik Cumhuriyeti ve Guatemala yer alıyor.

Mektubun 1 Temmuz’da yani İsrail’in ilhakı uygulama için seçtiği tarihte yayınlanması dikkat çekiyor. Ancak İsrail hükümeti dünyadan gelen diğer tepkilerden dolayı daha ilhak uygulamasını devreye koymadı.

Öte yandan geçtiğimiz hafta da yayınlanan açık bir mektupta aralarındaİngiltere’nin de olduğu 25 ülkeden 1800 kanun yapıcı İsrail’in ilhak kararını eleştirmişti.

Mektupta, Avrupa’nın dört bir köşesindeki parlamenterler, hareketin Ortadoğu’da yaratacağı tahmin edilemez olaylardan dolayı endişelerini dile getirmişti. Mektupta, “Eğer İsrail bu kararı uygulamaya koyarsa, Ortadoğu’nun kırılgan siyasi dengesi bozulabilir ve hepimiz sonuçlarına katlanmak zorunda kalırız”… “Bu durum potansiyel barış ihtimaline çok zarar vereceği gibi halihazırdaki standart uluslararası ilişkilerin normlarına da bir tehdit oluşturacaktır” ifadeleri dikkat çekiyordu.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL