19 Eylül 2021 Pazar 05:31
izmir marriot
izmir marriot

Web´den Seçmeler

• İSRAİL’in Batı Şeria’nın C bölgesi denen ve üçte birine tekabül eden bir bölgede kendini egemen ilan edebileceği söyleniyor. Netanyahu’nun özellikle de ABD’de kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde harekete geçmeyi tercih edebileceği konuşuluyor. Çünkü ABD seçimlerinde Trump’ın rakibi olan anketlerde en az 10 puan önde giden Demokrat Partili Joe Biden ilhaka karşı olduğunu beyan eden bir isim. NİLGÜN TEKFİDAN GÜMÜŞ - HÜRRİYET

İzak BARON Diğer 7596 görüntüleme
1 Temmuz 2020 Çarşamba
  • İŞTE BU TARİH YAKLAŞIRKEN DE DÜNYA NETANYAHU’NUN BÖYLE BİR ADIMI GÖZE ALIP ALMAYACAĞINI MERAK EDİYOR

LİKUD Partili Netanyahu’nun Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz ile zar zor yaptığı koalisyon anlaşması, 1 Temmuz’dan itibaren ilhakın kabine veya meclisin onayına sunulabileceğini öngörüyor.

İşte bu tarih yaklaşırken de dünya Netanyahu’nun böyle bir adımı göze alıp almayacağını merak ediyor. Çünkü ABD dışında ne Avrupa’da ne de Arap dünyasında bu konuda İsrail’e bir destek söz konusu. Hatta Trump yönetiminin bile bu konuda bölündüğüne dair haberler geliyor.

1990’lı yıllarda İsrail ile Filistin arasında yapılan Oslo Anlaşması, Gazze ve Batı Şeria’da bir Filistin devletinin kurulması için pazarlık zemini hazırlıyordu.

Ancak müzakerelerde bir arpa boyu yol alınamadığı gibi zamanla Filistin’de iki ayrı yönetim oluştu. Batı Şeria’daki yasadışı Yahudi yerleşimlerin sayısı da tepkilere rağmen hızla arttı. Hali hazırda Batı Şeria’da 450 binden fazla Yahudi yerleşimci yaşıyor. Filistinlilerin nüfusu ise 2.7 milyon civarında.

İSRAİL’in Batı Şeria’nın C bölgesi denen ve üçte birine tekabül eden bir bölgede kendini egemen ilan edebileceği söyleniyor. Netanyahu’nun özellikle de ABD’de kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde harekete geçmeyi tercih edebileceği konuşuluyor. Çünkü ABD seçimlerinde Trump’ın rakibi olan anketlerde en az 10 puan önde giden Demokrat Partili Joe Biden ilhaka karşı olduğunu beyan eden bir isim.

Dolayısıyla Netanyahu’nun bu işi Trump’ın gitme riskine karşı seçim öncesinde kotarmak istediği söyleniyor. Yolsuzlukla suçlanan Netanyahu’nun yeni bir seçime hazırlandığı iddiaları da söz konusu. İlhak bir anlamda seçim yatırımı da olabilir.

NİLGÜN TEKFİDAN GÜMÜŞ

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/nilgun-tekfidan-gumus/netanyahu-ilhak-adimini-atacak-mi-41550640

 

  • TÜRKİYE ÖZELİNDE BAKILDIĞINDA, ÖZELLİKLE 1934 YILINDA TRAKYA POGROMUNDA OLDUĞU GİBİ YAHUDİLERE YÖNELİK KİMİ ANTİSEMİST DAVRANIŞLAR, İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI ÖNCESİ 1938 YILINDA, YAHUDİ CEMAATİNİN KENDİLERİNİ ASİMİLE ETME YOLUNA GİTMELERİNE NEDEN OLMUŞTUR

1930’lu yıllarda faşist devletlerin yükselen milliyetçilik söylemleri, 1933’ten itibaren Türkiye’de de milliyetçi söylemler için bir dayanak noktası haline gelmiştir. Türkiye’nin sosyoekonomik hayatına hâkim olan tek tipleştirici politikalar, gayrimüslimlere yönelik kara propagandayı da beraberinde getirmişti. Türkleştirme politikalarından nasibini alan Yahudiler, bu süreçte can ve mal güvenliklerini sağlamakta zorluk çekmişler ve asimilasyona maruz kalmışlardır. 1939 yılı öncesinde, uluslararası alanda süregiden antisemit politikalar, farklı ülkelerde yaşayan Yahudilerin Türkiye’ye sığınma ihtiyacını doğurmuş ve hali hazırda Türkiye’de yaşayan Yahudilerle birlikte bu kişiler, benzer nefret söylemlerinin odağına yerleşmişlerdi. Türkiye özelinde bakıldığında, özellikle 1934 yılında Trakya pogromunda olduğu gibi Yahudilere yönelik kimi antisemist davranışlar, İkinci Dünya Savaşı öncesi 1938 yılında, Yahudi cemaatinin kendilerini asimile etme yoluna gitmelerine neden olmuştur. 

İkinci Dünya Savaşı’nın resmi başlangıç tarihi olan 1939 yılı öncesi Türkiye’de süregiden tartışmalar, fiilen savaşta yer almayan Türkiye’nin, Türkleşmeme taraftarı olan Yahudilere kapısını kapatacağı yönündedir. Bu karar öncesinde kamuoyunda yaratılan algı, Yahudilerin Avrupa’nın ahlakını bozmaya muktedir olan (Yeni Asır Gazetesi, 13 Ocak, 1938, s. 7)  bir ırk olduğudur. Dolayısı ile zamanının Rumen başvekilinin belirttiği ve Türk basınının da onayladığı üzere, Yahudiler ‘Bizden uzak olsunlar da nereye giderlerse gitsinler’ görüşü hâkimdir (Anadolu Gazetesi, 2 Ocak 1938, s. 5).  Yahudi düşmanlığı ilham edilir… 1938 yılında Manisa mebusu Sabri Toprak tarafından sunulan ve ancak bir ilimde mütehassıs olan Yahudilerin geçici olarak Türkiye’ye yerleşmesini kabul edilen kanun teklifinde (Yeni Asır Gazetesi, 4 Ocak, 1938, s. 4) bu durum açıkça ortadadır. Bu kanun teklifinde, Avrupa’da Yahudilere karşı husumetin yavaş yavaş arttığı, dolayısı ile Yahudilerin sığınmak amacı ile Türkiye’yi tercih edecekleri belirtilmiştir. Fakat Türkiye’de Türk tabiyetinde bulunan Yahudilerin İbranice konuşmadıkları gibi milli lisanları olan Türkçeyi de ağızlarına almadıkları yazılmış, bunun sebebi olarak da şunlar gösterilmiştir; 

‘’Kendi kendilerini Türklerden ayırmak, Türklerden daha yüksek görünmek batıl iman ve zehabıdır. Türklüğü hor, hakir görmeleridir… Türklerin mihmanperverliklerine karşı hissetmeleri tabii olan şükran duygularını Türkçe yerine ecnebi lisanı istimali ile yani Türkleri tahkir ile eda etmektedirler. Hülasa memleketimize hariçten gelen Türk ırkına mensup olmayan anasır memleketimizde tavattun ettikleri zaman Türkleşmiyor, Yahudileşiyor, memlekette muzır oluyor’’.

GÖZDE YILMAZ

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/24226/ikinci-dunya-savasi-yaklasirken-antisemitizm-ve-turklesme-sarmali

 

  • NETANYAHU BİLİYOR Kİ, GANTZ, KISMI BİR İLHAKA EVET DİYORSA, BUNU SAĞLAMAK DA KAZANÇTIR; ÇÜNKÜ KASIM’DAN SONRA TRUMP YOKSA İLHAK HİÇ OLAMAZ

Netanyahu’nun kısmi de olsa bir ilhakta ısrarının sebebi ise Trump’ın 4 ay sonra yapılacak başkanlık seçimini kaybedeceği korkusu (veya istihbaratı) oldu. Zira Netanyahu biliyor ki, Trump gibi bir hami olmadan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirliği ve Mısır’ın ilhaka onay vermesini sağlamak imkânsızdır. Trump bu üç ülkeyi (ki bu üçü hemen hemen bütün Arap Birliği’ni arkalarından sürüklemeyi başaracaktır) sadece ilhaka karşı sessiz kalmaya değil, fakat hazırladığı sözüm-ona barış planını da destekleyecek şekilde ayarladı. Netanyahu biliyor ki, Gantz, kısmı bir ilhaka evet diyorsa, bunu sağlamak da kazançtır; çünkü Kasım’dan sonra Trump yoksa ilhak hiç olamaz. Trump seçimi kazanırsa, o zaman toprakların geri kalan kısmı için bir dört yıllık zaman penceresi daha kazanılmış olur.

Peki, Gantz, merkez ve sol seçmene bu ihanetinin bedelini ödemeyecek mi? Kamuoyu yoklamalarına göre, İsrail’de Musevi halkın yüzde 62’si ilhak istemiyor. Çünkü İsrail’de Musevi-Müslüman herkes biliyor ki, Doğu Kudüs’e dokunmak, bugün değilse yarın savaş demektir. Gantz bunu seçmenine “Bu bir ilhak değil, İsrail’in egemenliğini işgal altındaki topraklara yaymaktır,” diye satabileceğini sanıyor. Bir savaşın kurbanı olacak gençler bunu yutacak mı?

İbranice’de de “Güneş doğmadan nelerin doğacağını bilemezsin!” şeklinde bir söz var diye hatırlıyorum.

HAKKI ÖCAL

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakki-ocal/israilde-ya-trump-kaybederse-korkusu-6246655

 

  • EĞER TRUMP’IN YERİNE DEMOKRATLARIN ADAYI JOE BİDEN GELECEK OLURSA MEVCUT İLHAK KARARI CİDDİ BİR MEŞRUİYET SORUNU YAŞAYABİLİR

Netanyahu ve destekçilerinin önce sınırlı bir ilhak birkaç ay sonra duruma göre bunun genişletilmesi düşüncesinde yaklaşan ABD seçimleri de bir faktör… Öyle ki Kasım’da zor bir seçime hazırlanan Trump, pek muhtemeldir ki Yahudilerin desteğini kaybetmemek adına yasa dışı ilhak girişimine ses çıkarmayacaktır.

Eğer Trump’ın yerine demokratların adayı Joe Biden gelecek olursa mevcut ilhak kararı ciddi bir meşruiyet sorunu yaşayabilir. İsrail’in Washington büyükelçisi Ron Dermer, bu söylemi öne çıkarmaya başladı. İlhakın zamanlaması ve kapsamını belirleyecek önemli bir görüşme önümüzdeki günlerde Kushner'ın en yakınlarından Avi Berkowitz’in İsrail ziyaretinde gerçekleşecek.

Bunun öncesinde İsrail’de sağduyulu kimi politikacılar plana karşı çıkıyor. Bunlardan biri de İsrail eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni. Livni dün The Washinton Post’a yazdığı makalede ”İlhak kararının tarihi bir hata olacağını” ifade etti. Livni ayrıca “Ortadoğu'da barış için mükemmel bir seçenek yok. Ancak iki uluslu bir çözüm, hem İsrail hem de Filistin için en iyisi. Değilse Ürdün Nehri ile Akdeniz arasındaki küçük yerde çatışmaya mahkum olacağız.”

Diğer yandan Binyamin Netanyahu ülkesinde yolsuzluk, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla yargılanıyor. Bu yönüyle İsrail Başbakanı olarak görev yaparken böyle bir ceza davasında hakim karşısına çıkan ilk lider olma özelliği taşıyor. Anayasada açık bir hüküm bulunmasa da muhalefet istifa etmesi gerektiğini dile getiriyor. Netanyahu’nun Mayıs sonunda gerçekleşen mahkemesi belirsiz bir tarihe ertelenmişti. Bu tartışmalara yönelik çarpıcı bulduğum değerlendirme İsrail Haaretz gazetesinden Chemi Shalev’den… “Netanyahu bugüne kadar olduğu gibi Batı Şeria ve Ürdün Vadisi’nin ilhak planını tüm yasa dışılığına rağmen kendi çıkarları için bir sıçrama tahtası olarak kullanacaktır.”

Bu tespitler gösteriyor ki; yasadışı ilhak planı her şekilde imzaya açılacak; ancak belki kapsamı ve süresi değişecek. Ayrıca bugün için sınırlı bir ilhak planı (%20’lere varan) imzaya açılsa bile Trump’ın Kasım’da yeniden seçilmesiyle birlikte Netanyahu nihai işgali hayata geçirecek.

KÜRŞAD ZORLU

https://www.haberturk.com/yazarlar/prof-dr-kursad-zorlu/2721359-tarihi-bir-hataya-adim-adim-yaklasirken

 

Netten okumalar

 

  • ODATV, İSRAİL DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA SORDU: TÜRK BAYRAKLI TABELA NEDEN İNDİRİLDİ – RAFAEL SADİ

https://odatv4.com/yazar/rafael-sadi/turk-bayrakli-tabela-neden-indirildi-26062027.html

  • PERA VE GALATA’DA YAHUDİ İZLERİ 2: BEYOĞLU MODA YAŞAMINDA YAHUDİLER – MOİS GABAY

https://www.gazeteduvar.com.tr/konuk-yazar/2020/06/25/pera-ve-galatada-yahudi-izleri-2-beyoglu-moda-yasaminda-yahudiler/

  • KOMPLOYLA VAROLANLAR – UĞUR KUTAY

https://www.birgun.net/haber/komployla-varolanlar-306369

  • 5 SORUDA İSRAİL’İN BATI ŞERİA’DAKİ BAZI BÖLGELERİ 'İLHAK' PLANI – MUSTAFA DEVECİ

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/5-soruda-israil-in-bati-seria-daki-bazi-bolgeleri-ilhak-plani-/1893298

  • DÜNYANIN GÜNDEMİNİ MEŞGUL ETMEYE DEVAM EDİYOR... ABD VE İSRAİL'İN "İLHAK" PLANI NE ANLAMA GELİYOR - RAFAEL SADİ

https://odatv4.com/yazar/rafael-sadi/abd-ve-israilin-ilhak-plani-ne-anlama-geliyor-28062030.html

 

Tavsiye

 

  • PANDEMİ DÖNEMİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILAN DERNEK ARŞİVLERİNDEKİ TİYATRO VE KONSERLER – ROBERT ZİLBERMAN 

https://judart.com/

 

Takılan tweetler

 

Koray Pehlivanoğlu@korayphlvglu

6 Gün Savaşı ve İsrail Serisi:

 

 

1-    Konu İsrail ise ilgili olunca haliyle ilgi de fazla oluyor. Komik gelecek ama bu gün hala dünyayı İsrail komplosu ile açıklayan bir yığın gerzek ile beraber yaşıyoruz. Biraz uzun bir seri olacak..

2-   5 Haziran 1967  Mısır, Ürdün ve Suriye İttifakının İsrail devletini bölgeden tamamen söküp atmak için başlattıkları savaştır. Bu savaşa Irak, Suudi Arabistan, Sudan, Tunus, Fas ve Cezayir de asker ve silah yardımıyla katılmışlardır.

3-   Nasır 26 Mayısta yaptığı bir konuşmada şöyle diyordu: "Eğer savaş gelecek olursa, bu topyekün bir savaş ve hedefimiz de İsrail'i yok etmek olacaktır. Bu savaşı kazanacağımıza inanıyoruz ve, şimdi İsrail ile savaş için hazırız".

4-   Evet hazırlardı. Arap İttifakının  uçaklarının tanklarının teçhizatının ve askerlerinin sayısı İsrail’inkilerin neredeyse on katı vardı. İsrail'e 4 koldan saldırı başlattılar. Zaferin çok kısa sürede geleceğine emindiler.

Tamamı için :

https://twitter.com/korayphlvglu/status/1276129208918556674

 

Özgür Celâleddin@ozgurcelaleddin

Tercümede yarıya yaklaşırken Türkçe’den Judeo-Espanyol/Ladino’ya yapılan ilginç çevirilerle karşılaşıyorum.

556- Kanun-ı Esasi’nin 1877 tarihli Ladino çevirisi. 

“Konstitusyon di la İmperya Ottomano”

564- Düstur çevirisi, 1881 tarihli. 

“Dustur o kolesyon de las leyas”

 

 

Kapağında II. Abdulhamid tuğrasıyla  basılmış Ladino Kanun-ı Esasi çevirisinin kapağı.

 

 

https://twitter.com/ozgurcelaleddin/status/1276855251740643328

 

İsrail Türkiye'de@IsraelinTurkey

#koronavirüs kısıtlamaları sonrasında #İsrail'de perdelerini açmaya hazırlanan ilk tiyatro olan Hayfa Tiyatrosu sosyal mesafeyi korumak için çok sevimli bir çözüm buldu Ayı suratıGözleri kalp şeklinde gülümseyen yüz

#sosyalmesafe #normallesme #coronavirus #SocialDistancing 

Flaşlı kameraReuven Cohen - Hayfa Belediyesi @haifacity

 

 

https://twitter.com/IsraelinTurkey/status/1275382378006003713

 

𝔟𝔢𝔤𝔲𝔪@EBegumUstun

Erken Cumhuriyet döneminde Türk-Yahudi ilişkileri açısından önemli olan bir kadın cinayetinden bahsedeceğim. Tarih 17 Ağustos 1927.

Cinayet şimdilerde Bankalar Caddesi olarak bilinen Karaköy civarında, 40’lı yaşlarında evli ve çocuklu Türk Müslüman (Sünni) Osman Ratıp tarafından işlendi. Maktul 20’li yaşlarındaki Musevi Elza Niyego idi.

Katil, uzun süre genç kadının peşinde dolaşmış, önce annesinden istemiş, reddedilince de genç kadının evinin önünde sabahlamaya kadar ısrarlı takiplerini sürdürmüş. Olayın işlendiği gün ise kuzeni ile beraber eve dönerken Elza’yı bıçakla öldürmüş, kuzenini de yaralamıştır.

O günlerde yayımlanan haber metinlerinde failin kadını birçok bıçak darbesiyle öldürdüğü, katilin hırsını alamayıp genç kadının boğazını yüzünü korkunç şekilde kestiği yazıyor.

Cinayetin ardından katil Osman Ratıp yakalanıyor. Genç kadının cesedi ise, polisin gelmediği gerekçesiyle caddenin ortasında saatlerce bekletiliyor ve üzerinin örtülmesine dahi izin verilmiyor. (Kaynak için Rıfat Bali’nin Bir Türkleştirme Serüveni adlı çalışmasına bakınız)

Cinayetin ertesi gün Elza Niyego’nun cenaze merasimi gerçekleşmiş, genç kadının arkadaşları ve birçok Musevi de merasime katılmıştır. Haber metinleri merasimde Musevilerin “adalet isteriz" çağrısında bulunduklarını vurgulamakta.

 

Tamamı için : https://twitter.com/EBegumUstun/status/1275782786218156033

 

Selâmi Haktan@slmhktn

Jewish Marriage” (Yahudi Evliliği)

Tokat sinagogunda Musevi düğünü

 

https://twitter.com/slmhktn/status/1277212974256701440

 

ishak ibrahimzadeh@ishak5723

.. yüzyıllar önce terk ettirildiklerinde kucaklanarak getirildiler .. millet olmanın ne olduğunu bilmeyeler tarafından milli olmadıkları vandalizmi sonucu evlerini tekrar terk zorunda kaldılar..

.. yıllar sonra hayat bulan Edirne sinagoguanılarıyla yaşasın #TrakyaOlayları

 

https://twitter.com/ishak5723/status/1276061571656056833

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel