19 Eylül 2021 Pazar 04:33
izmir marriot
izmir marriot

Trump hükümeti ve Netanyahu ilhak planını görüşüyorlar

Amerikan hükümetinden bazı kaynaklara göre, Trump yönetimi ve Netanyahu hükümeti, Batı Şeria’da bazı alanların kademeli olarak ilhak edilmesi konusunda önümüzdeki aylar boyunca kısım kısım ilerlemeyi içeren planın görüşmelerine başladılar.

Dünya 2926 görüntüleme
24 Haziran 2020 Çarşamba

Aralarında damadı ve baş danışmanı Jared Kushner ve ABD’nin İsrail büyükelçisi David Friedman’ın da bulunduğu pek çok üst düzey yetkili ile bu hafta bir araya gelecek olan Trump’ın gündeme getirmeyi düşündüğü seçeneklerden birinin bu ilerleme olduğu söyleniyor. Washington yönetiminin, İsrail-Filistin barış süreci çerçevesine dahil olan ilhak planında, İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşim birimlerini içerecek şekilde bölgenin yüzde otuzunu topraklarına katması bulunuyor. İsrail’de geçtiğimiz mart ayında yapılan seçimler için yapılan kampanyaları sırasında Netanyahu ve Friedman’ın Ocak ayında açıklanan ve yüzde otuzluk toprağın tamamen ilhakını içeren plana, Kushner kısa sürede itiraz etmişti. 

Netanyahu’nun daha önce sürecin işlemeye başlaması için öngördüğü 1 Temmuz tarihi yaklaşırken, gerek ABD, gerekse İsrail’de farklı bir yaklaşım göstererek, bazı yerleşim yerlerinin şimdi ilhak edilmesi, diğer yerlerin ilhakının ise ertelenmesi şeklinde bir öneri sıkça gündeme getiriliyor.

Yönetim içinde bu planın taraftar toplamaya başlamasının çeşitli sebepleri bulunuyor. Bu sebeplerin başında, ABD’nin Ortadoğu’daki müttefiklerinin eleştirilerine ve rahatsızlığına bir son vermek geliyor.

Öncelikle Kushner olmak üzere tüm ABD yönetiminin, İsrail ve Arap komşularının ilişkilerini ilerletmek konusundaki hevesi göz önüne alındığında, Friedman’ın önerdiği gibi saldırgan bir ilhak planını hayata geçirmenin ilişkileri oldukça zedeleyeceği tahmin ediliyor.

Diğer yandan ABD yönetimi, uygulanacak bir ilhak planının Trump ve Netanyahu arasında politik kaygılarla alınmış bir karardan ziyade, İsrail’in kendi içinde ortak olarak aldığı bir karar olarak algılanmasını da umut ediyor. Ne var ki bu algının yaratılabilmesi için Netanyahu’nun merkez koalisyon ortakları olan Savunma Bakanı Benny Gantz ve Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi’nin desteklerini alması gerekirken, her ikisi de Filistin meselesinde pek çok deneyim sahibi ve İsrail Ordusu’ndan emekli birer general olan Gantz ve Ashkenazi, 

‘Friedman-Netanyahu ilhak planı’na şiddetle karşı çıkarak, sadece Kudüs’ün etrafındaki bazı bölgelerin ilhak edilmesi gibi daha kısıtlı bir planı onaylayabileceklerini belirtiyorlar.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel