19 Eylül 2020 Cumartesi 16:08

Fotoğrafların anlattıkları

İki aydınlatıcı açıklama

Toplum 1472 görüntüleme
17 Haziran 2020 Çarşamba

 

13 Mayıs tarihinde bu köşede yer verdiğimiz fotoğrafla ilgili İsrail’de yaşamakta olan okurumuz Baruh Hason aydınlatıcı bir açıklama gönderdi:

“Şalom Gazetesi’nin 13 Mayıs 2020 tarihli nüshasında yayınlanan Fotoğrafların Anlattıkları köşesinde yayınlanan fotoğrafta annem Edit Hason (doğuşu Nahum) en üst sıradaki soldaki genç kızdır.

Yazılanın aksine, okul Musevi Okulu değildir ve fotoğraftaki tek Yahudi annemdir. Belki bilirsiniz Balat’ta o dönemde (1946) bir Musevi Okulu yoktu. Fotoğraf 17. İlkokul olarak bilinen Devlet Okulu’nun 5. sınıf müsameresinde çekilmişti. Halen Bat-Yam da yaşayan annem, bizzat yaşayıp hatırladığı bu yanlış bilgiyi görünce çok üzüldü. Ve söz konusu fotoğrafla birlikte bana birkaç fotoğraf daha gösterdi.”

3 Haziran tarihinde yayınlanan ve Ankara Musevi Toplumu ile Türkiye’deki ilk İsrail Büyükelçisi Eliyahu  Sasson’un da yer aldığı fotoğrafla ilgili o dönem Ankara’da yaşamış olan  okurumuz Yusuf Deeskenazis bizleri bilgilendirdi:

“Fotoğraftaki soldan 1. bey (beyazlı hanımın yanında) Ergi Mağazası’nın sahibi Albert Morhayim. Beyaz şapkalı hanım Madame Puler. Kısa boylu, yakasında beyaz karanfil olan hanım Albert Bey’in eşi Alegra Morhayim. Alegra Hanım’ın hemen arkasındaki uzun boylu bey Rafael Puler (ABC Mağazalarının sahibi). Resmin en sağında yemek yiyen hanımın yanındaki ise Klara Erkohen (veya Kohen).”

500. Yıl Türk Musevileri Müzesinin bir etkinliği olarak düzenlediğimiz bu çalışmayla ilgili bizleri aydınlatan Baruh Hason ve Yusuf Deeskenazis’e teşekkür ederiz.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Tünelin Ucu İzel Rozental

Tünelin Ucu İzel Rozental