28 Eylül 2021 Salı 16:49

Auschwitz yardım bekliyor…

2. Dünya Savaşı’nın en büyük trajedisi, Yahudi soykırımının günümüzdeki tanığı Polonya´daki Auschwitz Müzesi, salgından dolayı ziyaretçi kıtlığı yüzünden ekonomik çıkmaza girdi.

Dünya 3392 görüntüleme
4 Haziran 2020 Perşembe

Holokost’ta kaybedilen 6 milyon Yahudi’nin hatırasını korumak dışında günümüzde yeniden artan ırkçılığa karşı birçok eğitim programını da destekleyen müze, kamuoyuna yaptığı çağrıda, yardım talep etti.

Salgın yüzünden halihazırda müzenin ziyaretçi geliri yok. Geçtiğimiz yıl müzeyi ziyaret eden 2,3 milyondan fazla kişi müzenin masraflarını ve programlarını finanse ederken, bu yıl 12 Mart’ta kapanana kadar sadece 300 bin kişi geldi. 1947 yılında açılan müze tarihinde ilk defa salgın yüzünden kapandı.

Aslında müzeye giriş ücretsiz, ancak gelen grupların yüzde 80’i, yaklaşık 2-3 saat veya iki güne bölünebilen bir süre için uzman rehberler tutarak müzeyi geziyor. Rehber ücretleri 125 ile 230 dolar arasında değişiyor. Geçtiğimiz yıl 29 milyon dolar olan müzenin bütçesinin yüzde 56’sı söz konusu kaynaktan finanse edilmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental