24 Eylül 2021 Cuma 19:00

İsrail’den, Avusturya´nın Hizbullah önergesine övgü

Avusturya’da, Hizbullah’ın ülke içindeki eylemlerine karşı önlem almayı gerektiren bir önerge, meclisten geçti. İsrail, Avusturya parlamentosunun Hizbullah´a karşı önergesini memnuniyetle karşılayarak, Avusturya hükümeti ve AB´yi de Hizbullah´a karşı harekete geçmeye çağırdı.

Dünya 1397 görüntüleme
3 Haziran 2020 Çarşamba

Avusturya’da iktidardaki Halk Partisi ve koalisyon üyesi Yeşiller Partisinden iki milletvekili tarafından sunulan, bağlayıcılığı olmayan önerge, cuma günü parlamento tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Önerge Avusturya hükümetini 'Avusturya'daki Hizbullah destekçilerinin terör ve suç girişimlerine karşı kati adımlar atması konusunda, tüm olanakları kullanarak, uygun ve etkili önlemler almaya' çağırıyor. Önerge ayrıca grubun Lübnan-merkezli ve İran-destekli para aklama işleyişine karşı hükümeti daha çok önlem almaya çağırıyor. Son olarak Başbakan Sebastian Kurz'u 'Hizbullah ile nasıl baş edilebileceği konusunun yeniden ele alınması için AB'yi teşvik etmeye' çağırıyor.

Önergeyi kaleme alan Reinhold Lopatka ve Ewa Ernst-Dziedzic, giriş kısmında,  Avusturya'nın İsrail için olan 'tarihi sorumluluğunu' hatırlatarak Yahudi devletinin varlığının hiçbir zaman sorgulanmaması gerektiğini vurguladı ve “İsrail Devleti'nin güvenliğini garantilemek için, askeri kanadı 2013 senesinden beri AB tarafından terörist ilan edilen ve askeri eylemleri İsrail'in güvenliğini tehdit eden Hizbullah ile AB tekrar baş etmelidir” ifadelerini kullandı. 

Oylama öncesi parlamentodaki herkes Hizbullah'ın bir terörist organizasyonu olduğu konusunda mutabık kaldığı gibi organizasyon içindeki siyasi ve askeri bölünmenin de yanıltıcı olduğunu ve organizasyonun kendisinin böyle ayırımı yapmadığını kabul etti.

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi Avusturya’da Hizbullah’a yönelik atılmış adımı memnuniyetle karşılayarak, “Bu Hizbullah'a karşı alınmış önemli bir karardır. Umarım bu Avrupa hükümeti, parlamentosunun vermiş olduğu kararı benimseyecek ve Hizbullah'ı terör örgütü olarak kabul eden İngiltere, Almanya ve Hollanda'ya katılacak” şeklinde konuştu.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental