4 Ağustos 2020 Salı 04:48

İsrail COVID-19’un değerlendirmeleri için diasporayla bir araya geldi

Dünyanın dört bir yanındaki önemli Yahudi kuruluşlarının 30’dan fazla lideri geçtiğimiz hafta Yahudi Ajansı ve İsrail’in Diaspora İlişkileri Bakanlığınca düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısında bir araya gelerek COVID-19’ın dünyadaki Yahudiler üzerindeki sonuçlarını değerlendirdi.

Dünya 1131 görüntüleme
3 Haziran 2020 Çarşamba

Yapılan ortak açıklamada, "Toplantı İsrail Diaspora İlişkileri Bakanı Omar Yankelevich’in giriş konuşması ile başladı. Yahudi Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Isaac Herzog sorun teşkil eden beş konunun özetini sundu. Ardından diğer kuruluşların liderleri söz alarak dünyadaki Yahudi cemaatlerinin karşı karşıya kaldığı her bir sorunu derinlemesine irdeleyen sunumlar gerçekleştirdi” denildi.

Toplantıda değerlendirilen, sorun teşkil eden beş konu arasında ‘cemaatler- krizi atlatmada rehabilitasyon ve yardım; kaynaklar- etkin biçimde yardım toplanması ve dağıtılması; umut ve moral- birlik ve ortak sorumluluğun teşvik edilmesi; eğitim- mevcut ve gelecek ihtiyaçlar; antisemitizm-gelecekte olası salgınlara hazırlık’ yer alıyor.

Yahudi Ajansı Başkanı Herzog, “İsrail Devleti’nin tarihinde ilk kez, dünyanın dört bir yanındaki Yahudi cemaatleri için resmi bir forum düzenledik. Bu forum belirli bir cemaat için özel amaçlı bir kerelik bir acil müdahale toplantısı değildir. Daha ziyade, bazı durumlarda meşakkatli bir süreç olabilen rehabilitasyon, eski hale dönme sürecinde cemaatleri anlamak, yol haritası çıkarmak ve onlara yardımcı olmak için düzenlenen bir toplantıdır. Bu, ‘tüm Yahudiler birbirinden sorumludur’ paradigmasının değişimidir ve dünyanın dört bir yanındaki Yahudi cemaatlerinin krizi atlatmasına yardımcı olacak etkili adımların atılmasını sağlayacak kararlı bir liderliğin göstergesidir” dedi.

 

 

**

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL