4 Aralık 2021 Cumartesi 11:13

İsrail teknolojisi N95 maskesini yeniden kullanılır yaptı

COVID-19 virüsünden korunmak için giyilen maskelerin çoğu kullan at tarzında. Gerek ameliyatlarda kullanılan mavi maskeler, gerek daha pahalı olan filtreli N95 tarzı maskeler olsun hepsi bir süre sonra atılmak zorunda.

Dünya 3128 görüntüleme
27 Mayıs 2020 Çarşamba

İsrailli bir profesör havadaki toz ve mikrobu neredeyse yüzde 95 süzen N95 tarzı maskelerin yeniden kullanılmasına olanak sağlayan bir yöntem geliştirdi.

Maskenin dezenfekte edilip yıkanması veya özel ilaçlarla temizlenmesi gibi geleneksel bir yeni yöntemden bahsetmiyoruz. 

Prof. Yair Ein-Eli de tıp profesörü değil, akademik kariyerini malzeme mühendisliğine adamış bir bilim insanı. Yüksek teknoloji ürünü bir malzemeden yapılma Ein Eli’nin maskesi cep telefonlarımız gibi yeniden adeta bir lityum iyon pil gibi şarj ediliyor ve materyalin üstündeki tüm virüs ve mikroplar yok oluyor. 

Dünyanın teknoloji alanında en prestijli üniversitelerinden olan Tehnion’un malzeme mühendisliği departmanı öğretim üyesi Prof. Eli’nin maskesi karbon fiber bir malzemeden yapılma. 

Prof. Eli bu fikri üstünde çalıştığı, daha verimli ve güçlü piller nasıl üretilir sorusunun cevabının ararken geliştirmiş. Maskenin içinde gömülü olan bir ısı kaynağı gerilim uygulandığında sıcaklığı 60-70 derece sıcaklığa çıkarıyor ve karbon fiberin yapısından dolayı yüzeydeki  tüm virüs ve mikroplar ölüyor.  

Maskeyi USB girişinden herhangi bir cep telefonu şarjına bağlayarak 30 dakikada yenileyebiliyorsunuz.   Maliyeti ise normal maskeden sadece 90 cent daha pahalı…

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel