3 Ağustos 2020 Pazartesi 15:16

Birleşik Arap Emirlikleri’nden ilk defa İsrail’e direkt uçuş

İsrail’in Arap ülkeleri ile başlattığı dostluk ve barış girişimleri meyvelerini vermeye başladı, Birleşik Arap Emirliklerine bağlı bir hava yolunun uçağı İsrail’e inerek tarih yazdı.

Dünya 1233 görüntüleme
21 Mayıs 2020 Perşembe

Geçtiğimiz salı günü akşam saatlerinde BAE’nin Etihad Havayolları uçağı Abu Dabi’den direkt bir uçuşu tamamlayarak Ben Gurion Havaalanına indi.

Her ne kadar mesafenin yakın olması sebebi ile kısa bir uçuş olsa da,  tarihte ilk defa ticari bir Arap havayolunun BAE’den İsrail’e direkt uçmuş olması dikkat çekti.

Uçağın taşıdığı 16 tonluk kargo ise Batı Şeria’daki Filistin yönetimine insani yardım malzemesi idi. Yardım İsrail tarafından karayolu ile Batı Şeria’ya ulaştırıldı.

İsrail son yıllarda Körfez Ülkeleri ile  işbirliğini geliştirmek için diplomatik kampanyalar başlattı, ancak halen Mısır ve Ürdün dışında İsrail’in Arap ülkeleri ile resmi diplomatik ilişkileri yok.

Ancak İsrail, ticari işbirliği yanında Körfez Ülkeleri ile, İran’ın yayılmacı politikalarına karşı müttefik bir konumda. Bu konudaki tüm faaliyetler şimdilik uluslararası kamuoyundan kaçınarak kapalı oturumlarda yapılıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL