24 Haziran 2021 Perşembe 20:50
Mett Hotel
Mett Hotel

“ABD’de askeri mezarlıklardan Nazi mezar taşları kaldırılsın”

Dünya 1534 görüntüleme
20 Mayıs 2020 Çarşamba

ABD’de Yahudi asıllı Kongre Üyesi Debbie Wasserman Schultz, Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığından, askeri mezarlıklarda üzerinde svastika olan ve Hitleri anan mezar taşlarının kaldırılıp yenilerinin konulmasını talep etti.

Söz konusu mezarlar arasında, II. Dünya Savaşı’nda gözaltı kamplarında rehin alındığı sırada hayatını kaybeden Alman askerlerinin mezarları bulunuyor: Bu mezarların ikisi Houston, bir diğeri ise Salt Lake City mezarlığında. Svastika'ların dışında mezar taşlarında 'Evinden uzakta Führer, milleti ve anayurdu için öldü' gibi ifadeler yer alıyor.

Florida eyaletinin Demokrat temsilci Wasserman Schultz bildirisinde, “Bu ülkenin 'Ulusal Gazi Mezarlıklar İdaresi'nin mezarlıklarında Svastikalı mezar taşlarının ve Hitler'i övücü sözlerinin bulunması rahatsız ve rencide edicidir” diyerek tepkisini gösterdi.

Yahudi kuruluşu B'nai B'rith de aynı günlerde Gaziler Dairesi Başkanı Robert Wilkie'ye bir mektup göndererek bu mezar taşlarının çıkarılması talebinde bulundu. Mektupta şu ifadelere yer verildi: “Bu mektubu, Fort Sam Houston ve Fort Douglas askeri mezarlıklarında yatan üç Alman askerinin mezar taşlarındaki svastika, çelik haç görsellerinden ve üzerlerindeki Adolf Hitler'i övücü sözcüklerden duyduğumuz öfke üzerine yazıyoruz. Bu rencide edici semboller ve sözcükler, II. Dünya Savaşı zamanında Nazilere karşı savaşmış askerlerimizin yanlarında bulunuyorlar.”

Başkanlıktan talebe yanıtta ise kurumun ilkelerinden bir referans gösterildi: “Görevimiz tarihi kaynakları korumak, aralarında bölücü tarihi kişilikler ve olaylar olsa dahi.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental