28 Kasım 2020 Cumartesi 08:11

İsrail’de 18 yıl sonra ulusal birlik hükümeti

İsrail tarihinde en fazla bakanlığın bulunduğu hükümet, Nisan 2019’dan bu yana gerçekleşen üç erken seçimin ardından, parlamentonun onay vermesiyle yemin etti. Başbakan Netanyahu, hükümetin acil aşması gereken zorluğu “görevler, görevler, görevler” olarak açıkladı.

Dünya 2595 görüntüleme
20 Mayıs 2020 Çarşamba

İsrail pazar günü, 1,5 yıldan fazla süren siyasi durgunluk ve üç erken seçimin ardından, parlamentonun yeni koalisyonu 46’ya karşı 73 kabul oyu ile onaylamasıyla, Kasım 2018'den bu yana ilk tam hükümetini kurdu.

GANTZ SAVUNMA BAKANI

35. hükümet, 36 bakan ve 16 bakan yardımcısı ile İsrail tarihindeki en kalabalık hükümeti oldu. Önümüzdeki en az 18 ay Binyamin Netanyahu’nun hâlâ başbakanlık koltuğunda olacağı, siyasi partneri Benny Gantz’ın ise, önceden belirlenen Ekim 2021’de başbakanlığı devralana kadar, savunma bakanı olarak görevine devam edeceği görülüyor. 

Netanyahu'ya göre, hükümeti destekleyen Knesset’in 73 üyesi, korona virüsü krizi ve salgınının getirdiği zorluklar sırasında ülkeyi yönetebilecek istikrarlı bir hükümeti sağlayacak. Başbakan ulusa, ihtiyatlı davranmayı sürdürmeleri için, "Binlerce hayat kurtardık, ancak salgının bittiğini düşünmemeliyiz” diyerek çağrıda bulundu. “Yeni hükümetin aşması gereken ilk zorluk görevler görevler, görevlerdir,”  diyen Netanyahu, Naftali Bennett’in liderliğindeki sağcı Yamina Partisinin koalisyona katılması için kapıyı kapamadıklarını da sözlerine ekledi. 

NETANYAHU’YA MUHALEFETTEN TEPKİ

Netanyahu’nun konuşması sırasında muhalefet sıralarında, hakkındaki yolsuzluk davasına atıfta bulunularak, “rüşvet, dolandırıcılık, güveni boşa çıkarma” sesleri yükseldi. İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden partilerin oluşturduğu Ortak Arap Listesi Bloku milletvekilleri, konuşması sırasında sık sık Netanyahu’ya itiraz etti.Görevdeyken hakkında dava açılan ilk İsrail Başbakanı olarak tarihe geçen Netanyahu rüşvet, yolsuzluk, görevini kötüye kullanma suçlamalarıyla açılan dava kapsamında 24 Mayıs'ta hakim karşısına çıkacak.

Benny Gantz da konuşmasında hükümeti İsrail’in birliği için kurmayı kabul ettiklerini hatırlattı ve “Tarihimizin en büyük hükümet krizi böylece sona erdi” dedi.

GÖREV ALAN İSİMLER

Pazar günü erken saatlerde, Likud Partisi milletvekillerinden eski Turizm Bakanı Yariv Levin, meclisin onayı ile Benny Gantz tarafından boşalan meclis başkanlığı görevine getirildi.

Netanyahu'nun başbakan olduğu süreçte Gantz Savunma Bakanlığı, Mavi-Beyaz'ın iki numaralı ismi Gabi Ashkenazi ise Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturacak.

Hükümetin Maliye Bakanlığını Likud Partisinden Israel Katz üstlenirken, hükümetin önemli koltuklarında yer alacak diğer isimler şunlar oldu: 

Adalet Bakanı Avi Nissenkorn (Mavi - Beyaz), Sağlık Bakanı Yuli Edelstein (Likud), İç Güvenlik Bakanı Amir Ohana (Likud), İçişleri Bakanı Aryeh Deri (Şas). 

“SOLUNUMA BAĞLI HASTADAN DAHA FAZLA BAKAN VAR”

Muhalefet lideri Yair Lapid ise, hükümetin meclisten onay almasının ardından yaptığı konuşmada, “Korona virüsü, ödediğimiz vergilerle yapılan bu ahlaksız kutlama için bir bahane” dedi. “Acil durum hükümeti diye diye, İsrail tarihindeki en büyük ve müsrif hükümeti kurdular: 36 bakan ve 16 bakan yardımcısı… Israil’de bugün solunum cihazına bağlı korona hasta sayısı 50’nin altında. Hükümette görev alanların sayısı ise solunum cihazına bağlık hasta sayısından fazla. Her korona hastasının yatağının yanına hükümetten bir bakan koyabiliriz” sözleriyle tarihi hükümeti eleştirdi.

Netanyahu’ya bir eleştiri de Savunma eski Bakanı Naftali Bennett’dan geldi. Bennett, Netanyahu’nun etrafından zayıf insanlar olmasını tercih ettiğini belirterek, “Ancak bu biz değiliz. Bu nedenle kafamız dik, muhalefette yer alacağız. Geçtiğimiz on yıl boyunca hükümetin belkemiği olduk. Netanyahu’nun prensiplerden oluşan bir belkemiği olmadığı için, 1000 teröristi serbest bırakacaktı. Ancak biz içinde yer aldığımız hükümetin, teröristleri serbest bırakmasını engelledik” dedi.

HÜKÜMET KRİZİ 2018’DE BAŞLAMIŞTI

Savunma Bakanı eski Avigdor Liberman, 2018’in kasım ayında İsrail ile Gazze arasındaki gerginliğin ardından varılan ateşkese tepki göstererek Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinden istifa etmişti. Koalisyonun bu gelişmeyle zayıflaması üzerine Netanyahu bir ay sonra erken seçim kararı almıştı.

2019 yılında 9 Nisan ve 17 Eylül’de olmak üzere iki erken seçim yapılmış ancak ne sağ ne de sol blokta yer alan partiler koalisyonu kurmak için gerekli 61 milletvekiline ulaşabilmişti. İsrail’de halk son olarak, 2 Mart’ta yeniden sandık başına gitmişti. Netanyahu’nun liderliğindeki Likud partisi 120 sandalyeli meclise 36 milletvekili göndererek seçimi önde tamamlamıştı.

Mavi-Beyaz İttifakı lideri Gantz, son seçimin seçimin ardından Netanyahu ile koalisyon hükümetini kurma konusunda anlaşmıştı. Seçim kampanyalarında, hakkında yolsuzluk suçlamaları bulunan Netanyahu ile ortaklık yapmayacağını belirten Gantz’ın bu kararı üzerine Yeş Atid ve Telem Partisi, Mavi-Beyaz İttifakından ayrılmıştı.

 

*** 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL