28 Kasım 2020 Cumartesi 07:55

Almanya’da ‘Bir Yahudi ile Tanış’ Projesi

Almanya Yahudi Merkez Konseyi, Alman nüfusunun yüzde 0,2’sini teşkil eden Yahudiler ile Almanların arasındaki ilişkiyi artıracak ‘Bir Yahudi ile Tanışın’ projesini hayata geçiriyor.

Kültür 7972 görüntüleme
20 Mayıs 2020 Çarşamba

Projede değişik çevrelerden gelen 300 Yahudi gönüllü, sınıf ortamında Almanlarla eşleşerek, yaşantıları hakkında sohbet ediyorlar. Sohbet konuları, okul yaşantıları, Şabat’a bakıp bakmadıklarının yanı sıra, yaşantılarında antisemitizm ile karşılaştıkları durumları da içeriyor.

Proje Koordinatörü Mascha Schmerling, “ Çoğu Alman’ın Yahudilerle birebir tanışmadıklarının farkına vardık. Yahudiler ve Yahudilik hakkında bildikleri sadece okuldan, tarih kitaplarından, Holokost ya da güncel antisemit olaylarla İsrail politikalarından oluşuyor” açıklamasında bulundu.

Schmerling, “Aslında amacımız modern Yahudi günlük yaşamını anlatabilmek ve Yahudilere bir yüz ve ses verebilmek” ifadelerinde bulundu.

Lina Roisenwasser 30 yaşında Berlinli bir jinekolog ve doğum uzmanı… Mainz’de okurken bu projenin önceki versiyonu olan ‘Bir Yahudi Kirala’ projesine katılmıştı. Yeni projede de gönüllü olan Roisenwasser, “Birbirimizle konuşmanın önemine inanıyorum. Onların bizden sadece tarih kitaplarındaki bir bölümde yer alan kurbanlar olarak bahsetmesini istemiyorum. Bizim yaşadığımız ülkeye ait olduğumuzu, toplumun bir parçası olduğumuzu, yaşadığımızı göstermemiz gerektiğini düşünüyorum” tespitlerinde bulundu.

Proje, Alman Aile İlişkileri ve Kadın Bakanlığı tarafından destekleniyor.  

Etkinliğin bir benzeri, son yıllarda, 'Gelin Tanış Olalım' adı altında Türkiye'de de gerçekleşiyor. Son olarak kasım ayında Avrupa Yahudi Kültür Günü kapsamında gerçekleşen etkinlik, öncesinde de birçok üniversite kampüsünde gençlerle buluştu. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL