15 Ocak 2021 Cuma 20:05
2n14

Portekiz’de ‘yaşamadan vatandaşlık hakkı’ kanunu değişebilir

Portekiz’de 2015 yılında kabul edilen ve 500 yıl evvel Yahudilerin İber Yarımadasından sürülmelerine özür olarak çıkartılan kanunda değişiklik yapılması için teklif verildi.

Dünya 4223 görüntüleme
15 Mayıs 2020 Cuma

Portekiz’de iktidarda olan Sosyalist Parti halihazırda Sefarad kökenlerini ispatlamak şartı ile Yahudi inançlı kişilere, Portekiz’de oturma şartı olmadan vatandaşlık veren kanunu değiştirmek istiyor.

İktidara yakın olan kaynakların belirttiğine göre, bunun en büyük sebebi kanunun ticari bir kar kaynağına dönüşmesi ve çoğu başvuru sahibinin fiilen Portekiz’de yaşamak için değil, pasaportun verdiği avantajlardan faydalanmak için vatandaşlığı almak istemesi. Halihazırdaki kanun Portekiz’de yaşamadan, lisanı bilmeden başvuru yapma ve pasaport alma hakkı veriyor.

Yeni yasa teklifi, eğer kabul edilirse 2022 yılından itibaren başvuru sahiplerinin en az iki yıl kanuni bir şekilde Portekiz’de yaşamış olmaları şartını arayacak.

Şu ana kadar Portekizce bilmeyi bile gerektirmeyen kanundan faydalanmak için 50 bin kişi başvuru yaptı. Başvuruların yarısı i2019’da yapıldı. 10 bin kişi Portekiz vatandaşı oldu.

Cnaan Liphshiz, JTA

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU