5 Aralık 2020 Cumartesi 02:48

Phantom of the Opera

Normalleşmeden kimin ne anladığının karışık olduğu günlerde ekonomilerde değişik günlerden geçmeye devam ediyoruz. Piyasalar toparladı, peki ekonomiler?

Cüneyt DİRİCAN Ekonomi 11881 görüntüleme
6 Mayıs 2020 Çarşamba

Her ülke yavaş yavaş #evdekal uygulamalarını esnetmeye hazırlanırken, her ülkenin kendi dinamiklerine göre farklı haberler geliyor. Çin zaten ticari hayata start vermişti. Şimdi Ürdün, Güney Carolina, Gürcistan hazırlanıyor. Avusturya ve Danimarka okulları açarak normalleşmeye çalışıyor. Her ülkenin sağlıkla ilgili verileri farklıyken, doğal olarak ekonomilerinin büyüklüğü ve imkânlarına bağlı olarak normalleşme faaliyetleri, kararları da farklı oluyor. ABD’de kısıtlamalara Elon Musk “faşist uygulama” benzetmesi yaparken Trump yanlıları kısıtlamaların kaldırılması için gösteriler yapıyor. Türkiye özelinde Ramazan Bayramı sonrası gelişmelere bağlı olarak esneme kararı hızlanabilir. Fakat Türkiye özelinde birçok ekonomiden farklı olarak çarkların daha aktif dönmeye devam ettiğini ifade etmekte fayda var. Sağlık Bakanlığının başarılı koordinasyonunda süreci birçok gelişmiş ekonomiye göre daha kontrollü geçebilen Türkiye ayrıca diğer ülkelere yaptığı yardımlar ile geleceğe yönelik sağlam temeller de atıyor.

Faiz, kur, petrol dursun, Türkiyem şampiyon olsun…

Bir zamanların Metin, Ali, Feyyaz’ı durdurulamazdı. TCMB geçen hafta enflasyon hedefini aşağı yönlü revize etti. Talep ve dış kaynak bazlı enflasyonda artış beklemediğinden ya da etkilerinin az olacağını öngördüğünden enflasyonu aşağıya yönlü revize etti. 2020 yılında negatif reel faizleri ve faiz indirimlerini görmeye devam edeceğiz demektir bu. Ramazan ve yaz aylarında gıda fiyatlarındaki talep ve fiyat etkisinin düşmesi, petrol varil fiyatlarının yerlerde sürünmesi, faiz indirimi ile kur artsa da etkisinin talep nedeni ile maliyet enflasyonuna düşük olması gibi beklentiler ile cesur ve doğru bir karara imza atarak politika faizini 100 baz puan düşürdü. ABD dolarının bile değerini düşürmek isteyen bir Trump ve dünya ekonomisinde kur savaşlarına cevap vermekte ve cari dengeye katkı sağlamaya devam etmekte fayda var. Kimi ekonomistler TCMB’nin döviz rezervleri eriyor diyor. Ancak unuttukları gerçek döviz tevdiat hesaplarında o paralar. Yani stok el değiştiriyor, dışarı gitmiyor. IMF’e neden gidilmiyor sorusu da kafalarda. IMF’in menbasından swap anlaşması ile biraz daha maliyetli olsa da temin edilecek likiditenin katkısı göz ardı edilen başka kapıların açılmasına da fayda sağlayacaktır. Pentagon UFO görüntülerini resmi olarak yayınladı. Artık klasik iktisatçıların da paradigmalarını güncelleme vakti geldi. Felaket senaryosu yazmakla en fazla sosyal medyada takipçi kazanılıyor ama bunun ekonomiye bir katkısı olmuyor. Reçete varsa konuşalım.

Entelektüel sermaye bedava, kaçırmayınız

#evdekal günlerinin kısmetse sonuna doğru yaklaşırken, bu sürenin en büyük kazanımı kütüphane ve dolap temizliği gibi ertelenen işlerin evde yapılması oldu. Ancak daha büyük kazanım Andrew Lloyd Weber eserlerinin, Phantom of the Opera, Cirque du Soleil, İBB Şehir Tiyatrolarının eserlerinin süreli de olsa ücretsiz izlenebilmesi. Çocuklar için de var. Mesela meşhur ‘The Lion King’ müzikali bir haftalık ücretsiz tiyatro eğitimi veriyor. Webinarlar, sunumlar, ücretsiz online eğitimler, konserler, açık kanallar, ücretsiz sesli kitaplar, ekonomi açıldığında metrobüste veya arabada bunları unutmadan, sıfır faizli ve maliyetli sermaye kullanımı için son fırsatlar. 

Son söz:Nakavt yere düşünce değil kalkamadığında olur.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU