19 Eylül 2021 Pazar 05:04
izmir marriot
izmir marriot

Reklam dünyasının duayeni Yakup Barouh’u kaybettik

Türkiye’de reklamcılık sektörünün duayenlerinden, İlancılık Reklam Ajansı Başkanı, Türk Yahudi Toplumu eski Başkanlarından Yakup Barouh, korona virüsüne yenik düştü. Barouh 75 yaşındaydı.

Toplum 7627 görüntüleme
23 Nisan 2020 Perşembe

Türkiye’de reklamcılık sektörünün gelişmesinde katkısı olan isimlerin başında gelen Yakup Barouh, korona virüsüne karşı, on gündür yoğun bakımda verdiği mücadeleyi, 22 Nisan Çarşamba akşamı kaybetti.

Kuruluşundan 2004 yılına kadar Reklamcılar Derneğinin yönetim kurulu üyesi olan, International Advertising Association’ın (IAA) ilk üyelerinden olan Barouh, Yeditepe Üniversitesinde de ders veriyordu. Yakup Barouh’un, reklamcılık üzerine farklı mecralarda yayımlanmış pek çok makalesinin yanı sıra Türkiye’de reklamcılığı anlattığı ‘Daha Dün Gibi’ adında bir de kitabı bulunuyor.

Türk Yahudi Toplumunun da başkanlığını yürütmüş olan Barouh, cemaatteki birçok kurumda da gönüllü olarak görev almıştı. Özverili, yardımsever kişiliğiyle, tüm tanıyanları tarafından çok sevilen Yakup Barouh’un kaybı, hem reklamcılık sektörünü hem de Türk Yahudi Toplumunu çok üzdü.

Yakup Barouh kimdir?

1961 yılında Saint Joseph Lisesini bitiren Yakup Barouh İstanbul Robert Kolej Yüksek Okulunda Pazarlama ve İş İdaresi üzerine eğitimini aldı. 1968’de ise reklamcılık üstüne yine İstanbul Robert Kolej Yüksek Okulunda yüksek lisans yaparak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek reklamcılık hakkında yazılmış ilk tezin sahibi oldu.
1967 yılında Büro Pars'ı (McCann Ericson) arkadaşları ile kuran Barouh, 1971 yılında, meslek yaşamının dönüm noktası olan, araştırma ve pazarlamadan ‘kreatif reklamcılık’ alanına geçiş yaparak, Türkiye'nin 1909 yılında kurulmuş olan ilk reklam ajansının ortağı oldu.
International Advertising Association'ın ilk üyelerinden olan Barouh, 1984 yılında Türkiye Reklamcılar Derneğine üye olarak, 1997-2004 yılları arasında yönetim kurulu üyesi olarak katkıda bulundu. 2012 yılından beri Yeditepe Üniversitesinde Brand Management (Marka Yönetimi) dersi veren Yakup Barouh aynı zamanda mahkemelerde reklam üzerine bilirkişi görevini yürütüyor.
‘Daha Dün Gibi’ kitabının da yazarı olan Yakup Barouh, Türk Reklamcılık Tarihi konferansları vererek, sektör tarihine ışık tutmaktaydı.
Evli, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilen Yakup Barouh iki çocuk, dört torun sahibiydi.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel