9 Ağustos 2020 Pazar 05:10

İdlib’te 33 şehit

Suriye´nin İdlib eyaletinde perşembe gecesi rejimin düzenlediği hava saldırısında 33 Türk askeri hayatını kaybetti.

Toplum 2995 görüntüleme
28 Şubat 2020 Cuma

Yaralılar hakkında basına bilgi veren Hatay Valisi Rahmi Doğan ağır yaralı asker olmadığını belirtti.  Türk Dışişleri saldırıdan Rusya’yı değil rejimi sorumlu tutarken, ordumuz Suriye mevzilerine ateş açtı.

Türk askerlerinin koordinatları hakkında bilgileri olmadığını belirten Rus Dışişleri şu açıklamayı yaptı: “Türkiye, Türk askerlerin İdlib'deki varlığıyla ilgili Moskova'yı bilgilendirmedi. Türkiye'den verilen bilgilere göre Türk askerleri o bölgede olmamalıydı. Rus savaş uçakları Türk birliklerin bulunduğu yere hava saldırısı düzenlemedi Rusya, Türk kayıpları öğrendikten sonra Suriye hükümetinin ateşkes uygulaması için her şeyi yaptı” 

CNN Turk’ün haberine göre saldırı sonrası Ankara’da Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Külliye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  ile bir görüşme gerçekleştirdi. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile geldiği Suriye sınırının  sıfır noktasında, İdlib'deki rejim hedeflerine yönelik kara ve hava harekatını bizzat yönetiyor. 

CHP’den yapılan açıklamada da konu ile ilgili olarak toplantılar yapıldığı belirtildi.  CHP Sözcüsü Faik Öztrak  basına,  "CHP olarak konuyu görüşmek üzere TBMM'yi kapalı oturumla toplantıya çağırıyoruz" dedi. 

Saldırı ile ilgili olarak NATO’dan yapılan açıklamada da  4. Maddenin işletildiğini üye ülkelerin acil toplantıya çağrıldığı belirtildi.  NATO’nun (Kuzey Atlantik Anlaşması) 4'üncü maddesi uyarınca bir müttefikin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliği tehdit edildiğinde, tüm müttefiklerle destek için başvurabiliyor.”

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL