15 Ocak 2021 Cuma 20:59
2n14

Yahudi Toplumundan kısa kısa...

Sefarad Filmi ve diğerleri...

Toplum 3677 görüntüleme
26 Şubat 2020 Çarşamba

‘Sefarad’ filmi izleyiciyle buluşuyor

Hegkom (Hahambaşılık Eğitim Komisyonu)’un düzenlediği sinema gecelerinin bir yenisi daha 1 Mart Pazar akşamı gerçekleşiyor. İkramların ardından ‘Sefarad’ adlı film Dr. Seyfi İşman’ın sunumu ile oynatılacak. Gösterimin ardından Karel Valansi yorumlarıyla geceye katkı sağlayacak.

Gerçek bir hikâyeye dayanan bu filmde, 1496’da Yahudiliğin yasaklamasından 400 yıl sonra, 1930’larda Portekiz ordusunda yüzbaşı olan Barros Baston’un, ülkede yaşayan ve zamanında Hristiyanlığa zorla geçen Kripto Yahudilerini tekrar eski dinlerine dönmelerine yardımcı olma gayretleri ve günümüze kadar gelişen Oporto Yahudilerinin tarihi anlatılıyor.

Rav İsak Alaluf ile rüyalar ve mesajları

19 Şubat Çarşamba Akşamı Göktürk Şaar Aşamayim’de ‘Rüyalar ve Mesajları’ konulu Tora dersi yapıldı. Katılımın kalabalık olduğu dersin öncesinde, seudada hep birlikte yenilen yemekte dinleyiciler geniş bir aile gibi kaynaşıp, yakınlaşma şansı buldular. Rav İsak Alaluf’un özgün anlatımı ve katılımcıların sorularıyla interaktif olarak gerçekleşen konuşmanın ardından daha nicelerinde buluşma dilekleri dile getirildi. 

 

BET YAAKOV SİNAGOGUNDA MUTLU BİR TÖREN

Mirel-Dr.Ceki Paltura’nın oğulları Jermi’nin Brit Mila töreni 16 Şubat Pazar günü Kuzguncuk Bet Yaakov Sinagogunda gerçekleşti. Oldukça kalabalık bir davetli topluluğu eşliğinde yapılan törende Hazan Menahem Eskenazi’nin okuduğu dualardan sonra Rav Yeuda Adoni günün önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Rav Adoni,  Amon ve Paltura ailelerini tebrik ederek Jermi’nin ailesine, topluma ve milletine hayırlı bir evlat olması temennisinde bulundu. Hazan Menahem Eskenazi’nin anoten duasını okumasının ardından davetlilerin İstanbul Yemek Catering’in hazırlamış olduğu brunch’a katılmaları ile sona erdi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU