4 Ağustos 2020 Salı 05:46

Müzede ‘Türk Yahudi Yaşamından Kesitler’ sergisi

Yahudi Toplumunun Osmanlı İmparatorluğu devri ve 20. yüzyılın ilk yarısında aile hayatı ile günlük yaşamlarından anları tasvir eden ‘Türk Yahudi Yaşamından Kesitler’ sergisi 4 Mart-5 Nisan tarihleri arasında 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Toplum 2190 görüntüleme
26 Şubat 2020 Çarşamba

MORIT tarafından düzenlenen Birinci Uluslararası Türk Yahudileri Kongresi onuruna Beit Hatfutsot tarafından hazırlanan sergi, 1900’lü yıllarda Yahudi toplumunun yaşamına ışık tutacak.

Beit Hatfutsot Fotoğraf Arşivi, Yahudilerin aile gelenekleri ve yaşam tarzlarını tasvir eden ilginç fotoğraflarla meraklısına gerçek bir hazine sunacak. Bu projenin gelecek nesiller için öneminin farkında olan MORIT vakfı, Beit Hatfutsot Fotoğraf Arşivi’nin rehberliğinde ailelerin yerini bulmak ve albümlerinden fotoğraf toplamak için gönüllü bir çalışma yaptı. Ortak koleksiyon Beit Hatfutsot Fotoğraf Arşivi’nde bulunmakta olup, öğrencilere, araştırmacılara ve kamuya açıktır.

Tel Aviv Üniversitesi Kampüsünde yer alan Beit Hatfutsot Müzesi 1988’den beri, bir Türk Yahudi Mirası Merkezinin kurulmasına adanmış bir vakıf olan MORIT derneği ile Türk Yahudilerinin görsel belgelerinin ortak bir koleksiyonda toplanmasında işbirliği yaparak, bu sergiyi hazırladı.

Sergi 1989 yılında Gözlem Gazetecilik Basın ve Yayın A.Ş. (Şalom Gazetesi) tarafından satın alınmış olup onların katkılarıyla sergilenmekte.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL