25 Eylül 2020 Cuma 06:13

Tu Bişvat’a coşkulu kutlama

Toplum 2853 görüntüleme
12 Şubat 2020 Çarşamba

 

Ortaköy Sinagogunda Ağaçlar Bayramı


Rakel Meşulam

9 Şubat akşamı, Tu Bişvat, kalabalık bir yahid grubunun katılımı ile Ortaköy Etz Ahayim Sinagogunda kutlandı.

Etkinliğe damgasını İsrailli Grup Jamal vurdu. İsrail’in farklı bölgelerinde konserler vererek hayranlarının gönlünde taht kuran sanatçılar Etz Ahayim Ailesini şarkıları ile coşturdu. Sırası ile buğday, zeytin, hurma, üzüm, şarap (üzüm suyu), incir, nar ve portakalın berahalarının söylenip yendiği geleneksel Tu Bişvat Sederi, Haham Akaali Rav Naftali Haleva’nın yaptığı açıklamalarla anlam kazandı. Dua aralarında, Grup Jamal ile sevilen sanatçı Cenk Rofe’nin şarkıları ile renklenen kutlamaya güzel sesleri ile eşlik eden Reyna Haleva ve Jim Sparkes’in performansları uzun süre ayakta alkışlandı.

Gecenin gerçekleşmesine maddi ve manevi katkıları ile imkân veren herkese teşekkür eden Ortaköy Etz Ahayim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Alber Elvaşvili konuşmasının devamında davetlilere unutulmaz bir gece yaşatan Grup Jamal ve Cenk Rofe’ye, her sene olduğu gibi tüm kutlamaları enerjisi ile bastan sona düzenleyen sinagogun Haham Akaali Rav Naftali Haleva’ya, her ayrıntı ile ayrı ayrı ilgilenerek bu başarılı organizasyona imzasını atan Hanımlar Kurulu nezdinde Berrin Yaeş ile Leyla Haleva’ya, Ester-Marsel İpekçioğlu’na, oğulları Moşe Emre’nin Bar Mitzva töreni onuruna Grup Jamal’in sponsorluğunu üstlenen Cem-Deniz Finanser’e ve Ortaköy Sinagogu Müdürü İzzet Yaeş’e teşekkür etti. Fotoğraf çekiminde geceyi ölümsüzleştiren Jak Arditi ve video çekimlerini üstlenen müzik yapımcısı Pixus, Etz Ahayim Ailesi için vazgeçilmez olduklarını bir kez daha kanıtladılar.   

Gecenin sonunda katılımcılar kendilerine bu güzel geceyi yaşama imkânını tanıyan başta Rav Akali Naftali Haleva olmak üzere tüm Etz Ahayim Ailesine şükranlarını sunarken 22 senedir eksiksiz olarak gerçekleşen Tu Bişvat Bayramı Sederinin kutlamasının her seneye nasip olması dilekleri ile sinagogdan ayrıldılar.

 

 

 HEMDAT İSRAEL’DE Geleneksel Tu Bişvat KUTLAMASI  

Eti Varon 

Ağaçların Bayramı Tu Bişvat, 9 Şubat günü her sene olduğu gibi Haydarpaşa Hemdat İsrael Sinagogunda, Yahudi toplumunun çeşitli kurum başkanları ve kalabalık yahid topluluğunun katılımı ile gerçekleşti.

Tu Bişvat töreni Hemdat İsrael Vakfı Yönetim Kurulu adına Avram Zonana’nın yaptığı bir konuşma ile başladı. Zonana, Yeldeğirmenindeki eski okulun yenileme işlerinin bittiğini ve Minix Anaokulunun 2020-2021 öğrenim yılında yeni okulda hizmet vereceğini açıkladı. İzzet Bana yönetiminde Minix Anaokulu öğrencilerinin hazırladığı müzik ve dans gösterisinin ardından Caddebostan Talmud Tora Başkanı Berta Banana adına Reysi Bahar sözü alarak Tu Bişvat’ın anlamını açıkladı. Bahar, Tora eğitimi almayan bireylerin susuz kalmış bir ağaca benzediğini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Rav Yeuda Adoni ise konuşmasında törene katılan kurum başkanlarına teşekkür ederken her sene kutlamaya katılan Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın rahatsızlığından üzüntü duyduğunu belirterek kendisine acil şifalar diledi. “Bir fidanı yetiştirmek ne kadar zorsa bir insan yetiştirmek de büyük bir ihtisas gerektirir. Bu nedenle Minix Okulu Müdiresi ve öğretmenlerini candan kutluyorum. Hepimizin görevi insan gibi insanlar yetiştirmektir. Talmud Tora 80-90 yıldır bu amacı gütmektedir. Bütün yahidlerin bir arada kardeşçe, eğitim gördüğüm bu sinagogu doldurmasını görmek mutluluk verici. Dün kar yağarken, bugün güneş açtı. Ağaçlar çiçeklerini açsın diye müjde verdi. Bizim de gönlümüzde çiçekler açsın” şeklinde konuştu. Ardından, Meri Chaban yönetimindeki Talmud Tora Keren Şemeş Korosunun müzik dinletisi ve dans performansı yer aldı. Törenin son etkinliği ise Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu Yahidleri Korosunun dinletisiydi.

Sinagog Başkanı Eli Arditi, Başkan Yardımcısı Yusuf Levi, Kadıköy Sinagogu Gabayı Sedat Amon ve Rav Yeuda Adoni’nin sinagogun bahçesinde Tu Bişvat’ın anlam ve önemine istinaden yaptıkları fidan dikiminin ardından tören sona erdi.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR