15 Ocak 2021 Cuma 20:07
2n14

İtalyan Sinagogunda anlamlı anma konseri

30 Ocak Perşembe akşamı, Tarihi İtalyan Sinagogunda İstanbul İtalyan Kültür Merkezi işbirliği ile düzenlenen Holokost Kurbanlarını Anma Konseri, İtalya’dan gelen Progetto Davka grubu ile gerçekleşti.

Toplum 1666 görüntüleme
5 Şubat 2020 Çarşamba

İtalyan Başkonsolosu Elena Sgarbi’nin de katıldığı ‘Filler de Fal Bakar’ adlı konserde grup, İbranice ve İspanyolca dini şarkılardan oluşan bir repertuarla davetlileri Yahudi tarihinde  sanal bir yolculuğa çıkarttı.

Açılış konuşmasını yapan İtalyan Cemaat Başkanı Rıfat Behar, “Holokost, Nazilerin II. Dünya Savaşı’nda 6 milyon Yahudi’ye yaptığı sistematik soykırımın tercih edilen adı olmuştur. Naziler, kendilerince daha yumuşak bir tabir olan ‘Yahudi Sorununun Nihai çözümü’ ifadesini kullanmışlardır. ‘Shoah’ ise bu felaketin çağdaş Yahudi - İbrani adıdır.

Nazilerin ırkçı politikası, sadece Yahudileri etkilemedi. 6 milyonun üstündeki Yahudi kurbanın yanı sıra, Çingeneler de eziyet görüp katledildi.

Ari ırkından olmayan diğer kurbanlar arasında, Ruslar ve Slavlar da vardı. Birçok kez tekrarladığımız, ‘BİR DAHA ASLA’ yol gösterici ve değişmez ilkemiz olmaya devam edecektir” dedi.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU