15 Ocak 2021 Cuma 21:31
2n14

ABD Başkanlık Yarışı

Dengeleri Bernie Amca değiştirebilir mi herkesin kafasında bu soru var.

Cüneyt DİRİCAN Ekonomi 5329 görüntüleme
4 Şubat 2020 Salı

“Uncle Sam does the best he can” der mi seçmenler seçimden sonra bilinmez ama kalbine stent takılan ve yarıştan kısa bir süre kopan Sanders anketlerde Biden’a karşı öne geçmiş durumda. Önceki seçimde Hillary yerine seçilseydi bugün Trump başkan olur muydu bilinmez ama Bernie Amca fanatiklerinin desteği ile parti içi anketlerde Biden’ı zorluyor. Biden oğlu nedeni ile de yıprandı aslında. Bloomberg’ün adaylığı zaten kalan sürede konuşulmuyor bile. Bernie Amca yaşına rağmen gençleri unutmuyor ve 1,8 trilyon dolara koşan öğrenci kredilerini af edeceğim diyerek sokaktaki sade vatandaşa ve sosyal medya kuşağına mavi boncuk dağıtıyor. 200 milyar dolar döviz tevdiat hesabına sahip ülkemizde, farkında olmadan bu borcu finanse ederek ABD’de çocuk okutan hane halkımız ve şirketlerimiz ise bu durumun olası etkilerinden habersiz Trump kime tweet veya füze atacak diye doların yönünü kestirmeye çalışıyor.

Polonya göçmeni Yahudi bir ailenin ferdi olan Sanders, Florida gibi sallanan eyaletlerde ki genelde ABD başkanlarını belirler, Trump’ı zorlayabilir. Nitekim bu kartı ve olasılığı gören Trump Kudüs kartını oynamaya devam ediyor. İddialı mı, belki evet. Ancak Ukrayna’yı aradığı iddia edilip azli istenen başkan bir yerlerden destek bulmak zorunda. Aslında şu anda borsa endeksleri, Çin’le ticaret anlaşması, işsizliği azaltması, ekonomiyi büyütmesi, Ortadoğu aksiyonları ile içeride seçmene karşı eli çok güçlü ama işi şansa bırakmak istemiyor.

FED faizleri sabit tutarak bu momentumu seçimlere kadar koruyacağını açıkladı. Farklı olarak Haziran 2020’ye kadar yapacağı bilanço genişlemesini nisanda azaltabileceğini veya durdurabileceğini söyledi Powell. Yani yaz ABD özelinde sıcak geçebilir. Tüketici kredileri hızla büyümeye devam ediyor çünkü. Şu anda FED’in bilanço büyüklüğü kadar ABD’de tüketici kredisi var. 4.2 trilyon dolar sevgili dostlar. 23 trilyon dolar dünyaya borcu olan bir ülkenin içeride hane halkının borcu 4,2 trilyon dolar. Başkan kim seçilir bilinmez (aslında belli de) ama 2021 Libor da artık kalkıyorken tahvil piyasasını ve yeniden yapılanma isteyecek ABD Hazinesini yıldız yapmaya başlıyor. 2021 bu gidişle 2020’yi aratacak gibi şimdiden. Coronavirus derken ABD’de yılda 10.000 kişinin ortalamada düz gripten öldüğünü de hatırlatalım.

Özet: Macera dolu Amerika

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU