23 Eylül 2020 Çarşamba 12:09

Amerika’da halkın yarısı Yahudi soykırımını bilmiyor ya da eksik biliyor

ABD´de halkın yarısı Hitler´in iktidara demokratik yollarla geldiğini bilmiyor.

Dünya 1983 görüntüleme
23 Ocak 2020 Perşembe

Pew Araştırma Kurumunun salı günü basına açıkladığı araştırma sonuçlarına göre, ABD’deki yetişkinlerin yarısına yakını, Nazizmin yükselişi ile ilgili tarihi, Holokost’ta kaç kişi öldürüldüğü, Naziler nasıl iktidara geldi gibi detaylar hakkında çok az şey biliyor.  

Auschwitz’in kurtuluşunun 75, yıldönümünün bir hafta öncesine denk getirilen rapor sonuçları, Yahudi ve Yahudi olmayan 13 bin kişilik bir örneklemeden geldi.  Herkesin çoğunlukla bildiğini sandığı, Holokost’un 1930 ile 1950 yılları arasında olduğu ve Yahudilerin sadece toplu olarak gettolarda yaşamak zorunda kaldığı. Örneklenen grubun sadece yüzde 45’i 6 milyonun gaz odalarında katledildiğini biliyor. 

Sorulara cevap verenlerin yüzde 12’si ise rakamı 6 milyondan küçük olduğunu veya büyük olduğunu söylerken, yüzde 29’u ise cevabı hiç bilmediğini belirtti. Yetişkin olmayan gruba sorulan, Holokost’ta Kaç Yahudi Öldü? sorusuna ise sadece yüzde 36’sı doğru cevap verdi.  Hitler’in 1930’larda iktidara demokratik yollarla geldiğini bilenlerin oranı ise sadece yüzde 43.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Tünelin Ucu İzel Rozental

Tünelin Ucu İzel Rozental