23 Eylül 2020 Çarşamba 12:15

Fransa, İngiltere ve Almanya, İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilebilir

İran’ın son zamanlarda kendi halkına karşı uyguladığı şiddet ve sivil bir yolcu uçağını düşürmesi AB’yi harekete geçirdi.

Dünya 1811 görüntüleme
16 Ocak 2020 Perşembe

ABD’den sonra Avrupa ülkeleri de nükleer anlaşmadan çekilmek için girişim başlattı.  Trump yönetimi 2018’de anlaşmadan çekilmişti.

Fransa, İngiltere, Almanya anlaşmanın kendilerine verdiği ‘şartların yerine getirilmemesi halinde çekilme prosedürü’ hakkını işleme koydu.  İran bir süredir basına yaptığı açıklamalarda, uranyum zenginleştirmede anlaşmanın kısıtlamalarını aştığını zaten ilan etmişti. 

Anlaşmanın protokolüne göre şimdi AB, anlaşmanın diğer tarafları Rusya ve Çin’e bu durumu resmen bildirmek zorunda. Eğer bu tarihten  15 gün içinde bir çözüm bulunamazsa anlaşma iptal olabilir ve İran’a anlaşma öncesi Birleşmiş Milletlerin uyguladığı, 2015 öncesi  yaptırımlar tekrardan devreye girer. 

AB’nin bu hareketi  nükleer zenginleştirme konusunda bugüne kadar İran’a karşı  yapılmış en sert uyarı.  AB ülkeleri yaptıkları ortak açıklamada, amaçlarının kriz çıkarmak olmadığını sadece nükleer silahlanmaya engel olmak olduğunu belirtti.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Tünelin Ucu İzel Rozental

Tünelin Ucu İzel Rozental