25 Temmuz 2021 Pazar 06:51
Radisson

Pozitif Direnç-2: Yaratıcılık

Renan KOEN Perspektif 2156 görüntüleme
15 Ocak 2020 Çarşamba

Bir evvelki yazımda, Terezin bestecilerinin, Terezin Gettosu ve Kampında zor şartlara rağmen ne olursa olsun eser vermeye devam etmeleri durumuna bulduğum ‘Pozitif Direnç’ kavramımı oluşturan ilk unsuru,  kararlılıktan bahsetmiştim. Bu sefer ikinci unsuru olan ‘yaratıcılık’a yer vermek istiyorum.

Bir piyanist olarak Terezin bestecilerinin verdikleri eserlere baktığımda, yazım ustalığı ve müzik metninin zenginliğine hayran kalıyorum. Bir müzik terapisti olarak onları anlamaya çalıştığımda ise, yetenekleri ve yaratıcılıkları ile nasıl ayakta kaldıklarını görüp bir kez daha hayran oluyorum.

Peki, nedir bu yaratıcılık, insan beyninde nasıl bir etkisi var?

İnsan, yeni bir şey öğrendiğinde veya yarattığında beyninde daha evvel kullanmadığı bir alanı aktif hale getirir. Yaratmak beynin birçok bölümünü aynı anda harekete geçirir. Birçok duygu ve düşüncenin aynı anda devreye girdiği bu süreç beyinde belirgin bir genişleme sağlar. Aynı zamanda da yaratıcı bir şey yapmak, yaratıcı olmak bizi o anda içinde olduğumuz durumun dışına çıkarır. Yaratıcılık yolu ile beynimizde yeni bir alanı aktif hale getirerek bakış açımızda da yeni bir duruma geçeriz. Bu yolla, bulunduğu yerden başka bir yere gitmeyi öğrenmiş ve bunu fark etmiş bir kişi artık, yaşamında da aynı yaratıcılığı kullanma yetisi kazanmıştır. Bu da, kişiye ciddi bir esneklik kazandırır. Yaşamı yaratma kabiliyeti ile kazanılmış bu esneklik, içinde bulunduğumuz durumlarla daha önyargısız ve daha dürüst bir şekilde yüzleşebilmeyi getirir beraberinde. Hatta sadece getirmekle kalmaz, yüzleşme sırasında hiçbir şeyi araçsallaştırma ihtiyacı duymadan gerçekçi ve esnek bir şekilde çözüm üretmemizi sağlar. Yaşama karşı geliştirilen bu yaklaşım, bizi daha dayanıklı, her bakımdan daha sağlıklı bizi yaşama karşı her gün daha da fazla Pozitif  olarak Dirençli kılar.

Dürüst bir şekilde içinde oldukları durumla yüzleşebilen, yaratıcıklarından aldıkları güç ve aldıkları eğitimlerin verdiği disiplinle son nefeslerine kadar hiç vazgeçmeden oldukları yere sahip çıkarak, her gün yeniden yaşamlarını tekrar yaratabilmiş, bu sebeple pozitif dirençleri yüksek  bu hayranı olduğum cesur bestecilere en derin saygılarım ve şükranlarımla…

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel